Novináři, protestující odpůrci, desítky policistů a přímý přenos zahájení přelíčení. Soud s krajně pravicovým politikem Geertem Wildersem ovládl dění v Nizozemsku.

Známý aktivista přezdívaný "Mozart" je obviněn z údajného podněcování rasové nenávisti, diskriminace muslimů a urážek na jejich adresu. Hrozí mu přitom až rok vězení a pokuta ve výši 7600 eur (asi 190 tisíc korun) k tomu.

Hned na začátku přelíčení Wilders řekl, že spolu s ním je na lavici obžalovaných také svoboda projevu. Jeho právní zástupce poté zpochybnil nestrannost soudců a požádal o jejich vyloučení. To bylo na úvod vše a jednání bude pokračovat v úterý.

Sedmačtyřicetiletý politik je vyšetřován zvláště kvůli označení islámu za fašistický a přirovnání posvátné knihy muslimů koránu k Hitlerově spisu Mein Kampf ("Můj boj"). Celkový seznam urážlivých výroků podle informací agentur čítá něco okolo sta položek.

Sám Wilders se ale hájí tím, že díky svobodě slova má právo říkat si, co chce. Navíc, jeho slova prý nevybočila ze zákonného rámce.

"Jsem trestně stíhán a spolu se mnou je trestně stíhána i svoboda projevu mnoha Nizozemců. Vyjádřil jsem své mínění ve veřejné debatě a mohu vás ujistit, že to budu dělat dál. Demokracie potřebuje otevřenou a svobodnou debatu, zvlášť o citlivých otázkách," řekl Wilders na zahajovacím zasedání soudu.

A z toho, co kdy řekl, neodvolá ani slovo, uvedl. Na radu svého advokáta pak Wilders prohlásil, že využívá svého práva mlčet.

Soudci mu na jeho žádost poskytli na toto prohlášení dvě minuty. Jeho obhájce pak řekl, že Wilders už během procesu mluvit nebude. Předseda senátu Wilderse obvinil, že se vyhýbá diskusi, načež obhájce podle agentury AFP požádal o vyloučení soudců kvůli podezření z podjatosti.

Rozsudek se čeká začátkem listopadu. Podle AFP by během procesu neměl být vyslýchán žádný svědek. Tři experti, o jejichž vyjádření požádala obžaloba, tak učinili písemnou formou a tři svědky, údajně experty na islám, kterých se dovolával Wilders, už soudce vyslechl za zavřenými dveřmi.

Související