Bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov, kterého minulý týden sesadil prezident Dmitrij Medveděv, zakládá nové demokratické hnutí. Ohlásil to v interview, které v pondělí otiskl opoziční list New Times.

"Založím nové hnutí. Únik do politiky znamená práci na tom, aby u nás vznikly zákony demokratické společnosti," uvedl o svých cílech.

Opřít se hodlá hlavně o moskevské penzisty a inteligenci, nespokojenou s omezením svobod. V demokratické společnosti s nezávislými médií si prý nelze představit tak špinavou kampaň, jaké on a jeho žena museli čelit. "Právě proti tomu povedu boj," slíbil.

Příprava na prezidentské volby

Lužkov, který stál v čele ruské metropole 18 let, byl prezidentem odvolán „pro ztrátu důvěry“¨. Před jeho sesazením odvysílaly státní televize reportáže o kontroverzích, které jeho dlouholeté panování provázely - od korupce přes výhodné zakázky pro jeho ženu, stavební podnikatelku Jelenu Baturinovou, až po nepřítomnost ve městě během letních požárů.

Sám bývalý starosta veškerá nařčení odmítá. "Samozřejmě to byla otázka politiky, (parlamentních a prezidentských) voleb v letech 2011 a 2012," prohlásil politik, který sám volby v metropoli míval pod kontrolou. "Je třeba mít jistý čas k dosazení svého člověka na Moskvu. Aby se sžil s městským systémem, převzal páky řízení a zajistil volby 2011 a hlavně 2012," vysvětlil.

Již dříve Baturinová ve stejném listu tvrdila, že její muž upadl do nemilosti proto, že se v Kremlu obávají, aby se Lužkov v prezidentských volbách 2012 nepostavil za premiéra Vladimira Putina namísto Medveděva.

„Do vězení se nechystám“

Lužkov si je prý také vědom toho, že postavení se Kremlu ho může vyjít draho. Podle ruských médií už vyšetřovatelé prověřují stará podezření z korupce na radnici, která by mohla vést až k trestnímu stíhání bývalého starosty a jeho ženy, jejíž jmění časopis Forbes odhadl na 2,9 miliardy dolarů (skoro 52 miliard Kč).

Odvolaný šéf radnice však věří, že úřady přesvědčí o své nevině. "Samozřejmě nejsem připraven jít do vězení, ani se tam nechystám, protože jako starosta jsem pracoval čestně, poctivě jsem sloužil Moskvanům. Nikdo žádné zákonné důvody pro mé uvěznění nenajde," zdůraznil. Nechystá se prý také ani emigrovat, ani napadnout prezidentský výnos, kterým byl odvolán.

Lužkov i dnes přijel na radnici, aby pokračoval ve vyprazdňování své kanceláře. O nástupci média stále jen spekulují, největší šance přisuzují vicepremiérovi Sergeji Sobjaninovi. Podle expertů však Kreml může výběrem nového starosty překvapit.

Související