Střely odpálené údajně z amerického bezpilotního stroje v pondělí na severozápadě Pákistánu zabily osm rebelů německé národnosti. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na zdroj z pákistánské zpravodajské služby.

Němečtí ozbrojenci byli podle něj zabiti, když dvě střely z údajného stroje americké CIA zasáhly mešitu ve městě Mirali v Severním Vazíristánu. To je známou baštou zahraničních bojovníků napojených na teroristickou organizaci Al-Káida.

Podle policejních zdrojů, na které se odvolává agentura AP, pobývali němečtí občané v této oblasti za účelem teroristického výcviku.

Úder se odehrál den poté, co Spojené státy a Velká Británie vydaly varování před zvýšeným rizikem teroristických útoků v Evropě. Západní bezpečnostní činitelé minulý týden sdělili, že skupina jednotlivců v severním Pákistánu je podle nich napojena na spiknutí s cílem zaútočit na terče v Evropě.

Američtí činitelé podle agentury AP jen zřídkakdy potvrzují totožnost osob, zasažených v rámci operace vedené CIA u pákistánské hranice s Afghánistánem. Občas se ukáže, že informace poskytnuté pákistánskými zpravodajskými činiteli nebyly pravdivé, nejčastěji ale nejsou ani vyvráceny, ani potvrzeny. Někdy oznámí jména zabitých povstalecké organizace, obvykle však až po týdnech nebo měsících.

Minulý měsíc uskutečnila americká výzvědná letadla 21 raketových útoků v severozápadním Pákistánu, napsala AP. To představuje více než dvojnásobek zásahů oproti kterémukoliv z minulých měsíců v uplynulých šesti letech.

Související