Korutanský politik Zelených se obrátil na Evropský soud pro lidská práva. Stěžuje si na to, že jako jeden z Habsburků se nemůže ucházet o prezidentský post.

Ulrich Habsburg-Lothringen v dubnu letošního roku chtěl kandidovat na rakouského prezidenta. Protože ale jeho rod v zemi již dříve vládl, zákony mu to neumožnily. Teď hledá zastání ve Štrasburku a tvrdí, že tak bylo porušeno jeho "lidské právo na účast v demokratických volbách".

"Očekávám do roku či dvou pozitivní rozhodnutí," řekl ke své stížnosti do Štrasburku Habsburg-Lothringen rozhlasové stanici Ö1.

Zákaz kandidatury Habsburků nas nejvyšší státní úřad Rakousko zavedlo hned po vyhlášení republiky v roce 1918. Po rozpadu monarchie se tak mělo zabránit jejich návratu k moci a nastolení starých pořádků. Zákaz se vztahuje nejen na případné následníky trůnu, ale na všechny příslušníky rodu.

Prezidentské volby v Rakousku se konaly letos 25. dubna. Vládnoucí sociální demokraté a lidovci, kteří tvoří v Rakousku velkou koalici, se už před nimi zmiňovali o změně příslušného paragrafu. Socialisté tehdy ale říkali, že by úpravu legislativy nechali raději až na dobu po volbách.

Zelení svého spolustraníka podporovali. Také populistické parlamentní strany Svobodná strana Rakouska (FPÖ) a Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) signalizovaly, že by se změnou souhlasily. Vyslovil se pro ni i rakouský prezident Heinz Fischer.

Stěžovatelův právník Rudi Vouk uvedl, že Ulrich Habsburg-Lothringen nyní dlouho vyčkával, jestli politické strany v parlamentu zákon změní. "Bohužel se to dosud nestalo," řekl advokát v rozhovoru s Ö1. Stížnost na porušení práva je prý možné podat do šesti měsíců po volbách. Lhůta tedy pomalu končila.

Zákaz se bude řešit, ale restitucí se to nedotkne...

Podle šéfa klubu sociálních demokratů Josefa Capa je strana připravena "ještě na podzim" situaci řešit. Zdůraznil ale, že se úprava nijak nedotkne restitucí a Habsburkové dál nebudou mít nárok na vrácení zabaveného majetku. Podle experta lidovců na ústavu Wilhelma Molterera je zákaz kandidovat pro příslušníky rodů anachronismus a návrh jeho strany na úpravu leží v parlamentu od jara.

Habsburg-Lothringen si spolu se svou snachou na nemožnost kandidovat stěžoval už loni u rakouského ústavního soudu. Ústavní soudci mu ale nevyhověli. Uvedli, že nemohou rozhodnout před tím, než se volby uskuteční. I přes zákaz se politik snažil do prezidentského boje zasáhnout - nesehnal ovšem dostatečný počet podpisů, takže nakonec ani kandidovat nemohl.

Související