Nejvyšší cenu za státní podíl v polské elektrárenské společnosti Enea polské vládě údajně nabídl český Energetický a průmyslový holding (EPH). Napsal to americký list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že EPH za 51 procent akcií nabízí v přepočtu asi 35 miliard korun. Mluvčí EPH Martin Maňák podle WSJ tuto informaci odmítl komentovat.

Závaznou nabídku ke koupi elektrárenské společnosti Enea podaly polskému ministerstvu státního pokladu, jež má privatizaci na starosti, čtyři firmy. Jejich jména ministerstvo sice nezveřejnilo, ale polský antimonopolní úřad tento týden informoval, že ho o povolení k převzetí státního podílu v Enee požádal Energetický a průmyslový holding a Kulczyk Holding polského magnáta Jana Kulczyka. Jako o potenciálních zájemcích o Eneu, jež je trojkou na polském trhu, se hovořilo o francouzských firmách EDF a GDF Suez, španělské Iberdrole a dříve i o Slovenských elektrárnách vlastněných italským Enelem.

Polsko chce letos získat z privatizace 25 miliard zlotých (154,5 miliardy korun), prodej státního podílu ve společnostech Enea a Energa, další velké elektrárenské firmy, byl jádrem privatizačních plánů vlády. Analytici cenu státního podílu v Enee odhadli na 5,2 miliardy zlotých (asi 32 miliard korun).

Energetický a průmyslový holding byl také mezi zájemci o státní podíl v Enerze, polská vláda ale nakonec dala přednost jedničce na polském trhu, společnosti PGE.

Daniel Křetínský, jeden z majitelů EPH, ve středu řekl, že společnost plánuje další akvizice především v zahraničí. Vlastníky EPH jsou finanční skupina J&T se 40procentním podílem, investiční skupina PPF spolu s Generali také se 40 procenty a manažer Křetínský s pětinovým podílem. Firma byla založena loni v srpnu, v loňském roce hospodařila s čistým ziskem 522 milionů korun.