Pondělní protržení hráze laguny s jedovatým kalem si vyžádalo nejméně sedm mrtvých a asi 120 zraněných. V sobotu se situace znovu zdramatizovala, když maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že se poškozená hráz velmi pravděpodobně protrhne. Úřady proto evakuovaly asi 800 obyvatel obce Kolontár a na případnou evakuaci připravilo i více než 5000 obyvatel další blízké obce Devecser.

Mluvčí záchranářů Tibor Dobson uvedl, že pracovníci opravují starší praskliny a že situace je nadějná. Zatím je však prý příliš brzy na snížení současného stavu pohotovosti a bude pokračovat výstavba ochranných stěn kolem poškozené části nádrže tak, aby zadržely případné další úniky.

Při pondělním neštěstí, které je považováno za nejhorší ekologickou katastrofu v maďarských dějinách, uniklo z nádrže asi 700 tisíc kubických metrů jedovatého kalu.

Hráz se protrhla ze zatím nezjištěných příčin, ale ekologové i maďarský premiér jsou přesvědčeni, že za únikem stojí lidská chyba. Orbán již také slíbil "nejpřísnější možné následky" pro zodpovědné osoby.

Související