Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí nabídl prodloužit moratorium na výstavbu v židovských osadách za podmínky, že Palestinci uznají Izrael jako židovský stát. Palestinci návrh ale vzápětí odmítli.

Netanjahu tak chtěl vyřešit zablokované mírové rozhovory, které byly sice obnoveny začátkem září, ale jsou přerušeny kvůli výstavbě v osadách. Desetiměsíční moratorium na ni vypršelo koncem září a osadníci pak výstavbu obnovili. Osady leží na západním břehu Jordánu, který se má stát jedním z území budoucího palestinského státu.

Netanjahu patří k izraelské pravici a budování osad aspoň pro udržení přirozeného růstu tamní populace podporuje. V pondělním projevu v parlamentu o politice své vlády chtěl mírové rozhovory spojit se židovským charakterem Izraele. "Jestliže palestinské vedení svému národu jasně sdělí, že Izrael uznává coby domovinu židovského národa, požádám svou vládu o prodloužení moratoria," řekl premiér.

Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse Netanjahuův návrh odmítl. Obnova mírových rozhovorů je podle Nabíla abú Rudajny možná jenom tehdy, když Izraelci zastaví budování osad. "Otázka židovského charakteru Izraele s tím nemá co dělat," řekl abú Rudajná.

Izraelská vláda v neděli schválila návrh zákona, podle kterého budou nežidovští přistěhovalci do Izraele při udělování občanství v přísaze uznávat Izrael jako demokratický a židovský stát.

Palestinci už v minulosti pokusy vymezovat Izrael židovstvím jeho obyvatel odmítli. Je to podle nich diskriminace arabských Izraelců, kteří tvoří asi pětinu obyvatel. A rovněž popření práva na návrat několika milionů Palestinců v diaspoře. Palestinské vedení považuje za dostatečné to, že Palestinci, kteří vedou mírová jednání, uznali Izraeli právo na existenci.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát v pondělí  Netanjahua obvinil z hraní se slovy a řekl, že nevidí spojitost mezi osadami a charakterem izraelského státu. "Doufám, že se s těmito hrami skončí, že zahájí mírový proces a zastaví osídlování," řekl na Netanjahuovu adresu.

Související