Dvě vážné dopravní nehody v Polsku a na Ukrajině si v úterý dopoledne vyžádaly desítky obětí a několik těžce zraněných.

Poblíž města Marganěc na jihovýchodě Ukrajiny vjel linkový autobus na železniční přejezd, ačkoliv svítila výstražná světla. Srážka s posunovací lokomotivou připravila o život nejméně čtyřicet lidí, patnáct těžce zraněných bylo převezeno do nemocnice. Stav několika z nich je kritický.

Podle zprávy vyšetřovatelů autobus jedoucí na lince z Margaňce do Nikopolu před železničním přejezdem na pokyn světelného a zvukového výstražného zařízení zastavil. Těsně předtím, než na přejezd vjela lokomotiva, se ale z nevysvětlitelných příčin znovu rozjel a při řazení na vyšší stupeň mu přímo na kolejích zhasl motor.

Lokomotiva po srážce vůz tlačila před sebou asi 300 metrů.

Přeplněná dodávka

Už dříve ráno došlo k dopravní nehodě také ve středním Polsku. V Novém Městě nad Pilicou se dodávka Volkswagen Transporter srazila s nákladním automobilem. Ve vozidle cestovalo pravděpodobně 18 osob, kteří jeli do nedalekého sadu sbírat jablka. Šestnáct jich zemřelo na místě, další dva zahynuli po převozu do nemocnice.

"Ten pohled byl strašný, plno krve," popsal místo nehody Tadeusz Kaczmarek z policie ve středopolské Radomi. “Jde o jednu z největších dopravních nehod v Polsku," dodal.

Podle jeho slov vjel řidič dodávky do protějšího pruhu, kde se čelně srazil s nákladním autem a doslova se do něho vklínil. Příčinou nehody mohla být příliš vysoká rychlost a špatné počasí. Na místě neštěstí ráno ležela hustá mlha. Kvůli ní nemohl přistát ani vrtulník rychlé zdravotní pomoci.

Policejní mluvčí Mariusz Sokolowski řekl, že v dodávce jelo daleko více lidí, než mělo. "Seděli na bedýnkách, prknech a jiných provizorních místech," uvedl Sokolowski. Oficiálně byla ve voze jenom čtyři sedadla. V zadní části auta nebyla okna.

 


 

Nehody na evropských "okreskách"

Nejméně 21 500 lidí přišlo loni o život na "venkovských" cestách v EU, tedy na silnicích a cestách mimo městské oblasti a dálnice. V Česku loni na těchto silnicích zemřelo 572 osob, o 30 méně než o rok dříve.

Oběti z "venkovských silnic" představují zhruba 55 procent osob, které na silnicích v EU při nehodách zemřou. Nejrychleji se počet obětí nehod na tomto typu komunikací daří snižovat Lucembursku, Portugalsku a Francii. Naopak v Bulharsku a Rumunsku se situace zhoršuje.

Statistiku představila Evropská rada pro bezpečnost silničního provozu (ETSC).

Související