Těsně před desátou hodinou večerní (3:00 středoevropského času) skončila v Chile největší záchranná akce v historii hornictví. Na povrch se z dolu San José dostal poslední ze 33 zavalených havířů, jejich předák Luis Urzúa. "Vítejte zpátky do života," řekl mu stejně jako předtím ostatním horníkům prezident Sebastian Piňera.

"Mise skončila," konstatoval nápis rozvinutý před kamerou v podzemí záchranáři, kteří pomáhali horníkům dostat se na povrch. O dvě a půl hodiny později důl opustil i oni.

Projevy radosti a naděje, že celá akce skončí úspěšně, se ozývaly z celého světa.

Prezident: Těch 69 dnů změnilo Chile

"Chile už dnes není stejnou zemí jako před 69 dny," řekl poslednímu ze zachráněných horníků prezident Piňera.

Ten už dříve vyzdvihl, že záchranná akce sjednotila celou zemi a zdvihla jí sebevědomí. "Doufám, že duch těchto horníků zůstane navěky s námi," prohlásil s tím, že jeho země ukázala během uplynulých dvou měsíců "svou opravdovou duši".

Evakuace horníků začala ve středu nad ránem. Oproti původním plánům se sice kvůli technickým problémům její zahájení o několik hodin zdrželo, ale samotné vyprošťování šlo naopak rychleji a tak celá akce skončila o více než den dříve, než se předpokládalo.

Záchrannou operaci jsme sledovali on-line

Grafiku o tom, jak funguje kabina Fénix, si prohlédněte ZDE

Časovou osu rekordně dlouhého pobytu horníků pod zemí najdete ZDE

Jako první vystoupal z hloubky 622 metrů na povrch jedenatřicetiletý řidič Florencio Ávalos. Ze speciální kabiny Fénix vystoupil asi půl hodiny po úterní půlnoci, krátce na to se v celé zemi rozhoupaly kostelní zvony a rozezněly sirény.

Krásný výlet

Ávalose, který v dole natáčel videa pro příbuzné horníků, poté následovali na povrch další z jeho kolegů. Čtyřicetiletý elektrikář a mluvčí havířů Mário Sepulvéda ihned po výstupu z kabiny vtipkoval, bývalý voják Juan Illanes konstatoval, že cesta kabinou byla "zábava" a "krásný výlet". 

Největší obavy budil u záchranářů pátý muž nastupující do kabiny, teprve devatenáctiletý Jimmy Sanchez, který byl vytipován jako psychicky nejzranitelnější. I on ale cestu zvládl a nahoře ho přivítal otec v dresu jeho oblíbeného fotbalového týmu Universidad de Chile. Sám Jimmy se prý ale nejvíce těšil, až uvidí svou čtyřměsíční dcerku Barbaru.

Devátým byl nejstarší člen skupiny Mario Gomez (63 let), který v dolech pracoval od svých dvanácti let a v listopadu chtěl odejít do důchodu.

Vyproštěné horníky helikoptéra dopravila do nemocnice, ačkoliv původně žádali, aby mohli počkat na své kamarády a odjet pak společně. Na první pohled na tom všichni byli po zdravotní stránce dobře, pouze jeden měl zápal plic, ale již do podzemí mu byla posílána antibiotika. "Je to paradox, oni vypadají v tomto okamžiku klidněji než my," prohlásil na adresu zachráněných horníků chilský ministr zdravotnictví Jaime Manalich.

Příbuzná dalšího ze zachráněných, Víctora Zamory, podle listu El Mercurio na otázku, zda se Víctor vrátí k horničině, řekla: "Jak je pitomý, je schopný to udělat." Také mluvčí Sepulvéda prohlásil, že plánuje pokračovat v práci v dolech, naopak Jimmy Sanchez se prý už dolů nikdy nevrátí.

Miliony za rozhovor

S dalším zajištěním živobytí každopádně nejspíš nebudou mít horníci problémy. Už teď jsou zahrnováni nabídkami na knižní a filmové zpracování jejich příběhu i nabídkami zaměstnání. Podle kanadského listu Globe and Mail již některá média nabídla každému z nich za rozhovor honorář ve výši přes sedm milionů korun.

Už samotná záchranná akce vzbudila nevídaný zájem médií - novinářů a dalších členů štábu bylo na místě neuvěřitelných 1600.

"Je to šílený svět s tolika kamerami a štáby, je tu tak málo místa na natáčení," popisoval producent BBC Duncan Stone. Upozornil i na nepříjemný incident, kdy při prvním otevření kabiny, ze které vystupoval Florencio Ávalos, právě kameramani a fotografové odstrčili otce prvního ze zachráněných.

Zával 700 000 tun skály v dole na měď a zlato uvěznil horníky pod zemí 5. srpna. V dole strávili 69 dnů, což je nejdelší doba, po kterou lidé přežili uvězněni pod zemským povrchem.

Prvních sedmnáct dnů přitom byli bez kontaktu se světem. "Jsme v pořádku, všech 33," zněla první zpráva, kterou po svém objevení záchranáři poslali havíři na povrch. Horníci se však prý zároveň domluvili, že nikdy nebudou veřejně hovořit o tom, co se v jejich útočišti kritických první sedmnáct dnů odehrávalo.

Pozoruhodná je i rychlost, s jakou se podařilo uvězněné osvobodit. Původně totiž chilská vláda uváděla, že horníci se nedostanou na povrch ani do Vánoc, vrtné práce i konstrukce speciální kabiny však postupovaly mnohem rychleji a datum záchrany se tak opakovaně posouvalo.

K tomu, že horníci přežili více než dva měsíce bez denního světla, ve vysokých teplotách a v psychicky velmi tíživých podmínkách, přispěla i americká NASA, která chilským záchranářům asistovala například v otázkách výživy.

Pro zvětšení časové osy klikněte na obrázek.

 


 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
13.10.2010 09:14 | Ukončujeme on-line přenos

Záchranné akce nadále sledujeme, sledujte další zpravodajství během dne na iHNed.cz.

13.10.2010 09:10 | 9:10 Pátý horník je na povrchu

Kabina s nejmladším z horníků Jimmy Sanchezem je na povrchu. Teprve devatenáctiletý Sanchez novinářům řekl, že přežít 69 dnů v podzemí mu pomohly myšlenky na jeho čtyřměsíční dcerku Barbaru.

13.10.2010 09:05 | 9:06 Sluneční brýle

Všichni horníci vystupují z kabiny se slunečními brýlemi, které jim po dvou měsících v podzemí mají pomoci zvyknout si na denní světlo. A to i přesto, že záchranné akce nyní probíhají v noci.

13.10.2010 09:02 | 9:05 Těžký návrat do běžného života

Všichni doposud zachránění horníci se zdají být ve velmi dobrém zdravotním stavu. "Je to paradox, oni vypadají v tomto okamžiku klidněji, než my," prohlásil na adresu zachráněných horníků ministr zdravotnictví Jaime Manalich.

Záchranáři však upozorňují, že nyní šli na povrch ti nejsilnější a ostatní tak mohou potřebovat větší péči lékařů. Podle vyjádření psychiatričky Jennifer Wild pro BBC budou rozhodně všichni potřebovat odbornou psychologickou pomoc s návratem do běžného života. Už dříve se objevily zprávy, že se havířům dostane speciálního mediálního školení, aby byli připraveni na pozornost novinářů.

 

13.10.2010 09:01 | 9:00 Nervózní Jimmy

K povrchu se vydala kabina se zřejmě nejzranitelnějším členem skupiny. Mladý Jimmy Sanchez vypadá značně znepkojeně.

13.10.2010 08:57 | 8:50 Nejsem celebrita, jen horník

Druhý zachráněný Mario Sepulveda, který se stal mluvčím havířů, vystoupil před novináři. "Chtěl bych, abyste se mnou zacházeli jako s tím, kým jsem - s horníkem," prohlásil. "Byl jsem s Bohem a s Ďáblem. Bojovali, ale Bůh zvítězil," dodal. Uvedl také, že celou dobu věřil profesionálům, že je zachrání. Zároveň však upozornil, že bude třeba změnit některá pravidla pro práci v dolech, aby se podobná neštěstí neopakovala.

13.10.2010 08:40 | 8:41 - Nejslabší skupina se vydá na povrch.

 Kabina dorazila dolů pro dalšího z členů skupiny. Tím začíná záchrana psychicky a zdravotně nejméně odolných jedinců. Nejmladší z horníků Jimmy Sanchez je na tom prý psychicky nejhůře.

13.10.2010 08:17 | 8:18 - Nejmladší z horníků

Další v pořadí by měl do stísněné kabiny nastoupit nejmladší ze skupiny, devatenáctiletý Jimmy Sanchez, který jako horník pracoval pouhých pět měsíců.

13.10.2010 08:09 | 08:09 - Čtvrtý horník zachráněn

Čtvrtým zachráněným je Bolívijec Carlos Mamani, jediný cizinec z 33 zavalených horníků. Čtyřiadvacetiletý Mamani již dříve uvedl, že už nikdy nebude pracovat v dole. 

Bolívijský prezident Evo Morales slíbil Mamanimu a jeho manželce pozemek ve střední části Bolívie, aby měli se svou malou dcerou kde začít nový život.

13.10.2010 08:05 | 7:59 - Horníci nechtějí zůstat v nemocnici

Podle zpravodaje BBC je těžké udržet zachráněné v provizorní nemocnici. Cítí se prý v pořádku a chtějí jít za svými rodinami a přáteli.

Související