Jako radní se věnoval územnímu rozvoji a zastupoval město v jeho realitní firmě Trade centre Praha. Jako podnikatel radil developerům. Trojrole - zavánějící krystalickým střetem zájmů - vynesla současnému starostovi Prahy 1 Filipu Dvořákovi 12,5 milionu korun. A to jen za loňský rok.

Majetkové přiznání dlouholetého politika ODS, který do loňského podzimu zastával pouze funkci neuvolněného radního, ukazuje jeho nebývalý záběr: kromě městských firem (Trade centre Praha a Pražská plynárenská holding) byl i členem představenstva státního podniku Budvar.

Rekordní příjmy mu nicméně přineslo vlastní podnikání. Z firmy Castullus inkasoval tři sta tisíc korun jako odměnu a tři miliony jako rozdělení zisku společnosti. "Jednalo se o poradenství v oblasti urbanismu a rozvoje městských celků," odpověděl písemně na otázky HN.

Dvořák ovšem nepodnikal pouze jako jednatel a vlastník firmy. Ještě větší příjmy vykázal jako "osoba samostatně výdělečně činná". Podle vlastního majetkového přiznání mu loni živnostenský list přinesl devět milionů a třicet čtyři korun přesně. A rovněž za poradenství.

"Jednalo se o shodné činnosti. Některé však byly z důvodů nižší daňové zátěže fakturovány jako OSVČ," vysvětluje Dvořák rozdělení příjmů. Tvrdí, že okamžitě po zvolení do křesla starosty podnikatelské aktivity utlumil.

Jenže na jeho vlastních internetových stránkách je možné vyčíst, že politiku a byznys dělal souběžně. "Od roku 2006 do roku 2009 jsem působil jako neuvolněný radní, měl jsem na starosti oblast územního rozvoje." A jinde píše: "Nyní se věnuji poradenství při řízení developerských projektů."

Ostatně i v novinových archivech je možné dohledat, že Dvořák jakožto radní vždy vystupoval jako expert na developerské projekty v centru Prahy. Obhajoval například stavbu kontroverzních paláců Copa Centrum u stanice metra Národní i Palladium na náměstí Republiky.

Dvořák nicméně zdůrazňuje, že všechny odměny jsou "za výkon řádně odvedené funkce", které navíc zčásti věnoval na prospěšné projekty. "Přispěl jsem například na zvon v Malostranské besedě nebo podpořil dobrovolné hasiče," uvedl. Kolik přesně rozdal, ale už nesdělil.

Související