Írán bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory znepokojení Západu. Na Libanonské univerzitě v Bejrútu to ve čtvrtek řekl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád a vyzval Libanon k následování. Univerzita mu udělila čestný doktorát politických věd.

"Jak oni naložili se svými vědeckými informacemi? Shromáždili zdroje k výrobě jaderných zbraní. A nechtějí nás nechat rozvíjet náš vědecký nukleární program. Západ nás chce donutit zastavit jaderný výzkum, ale Írán je odhodlán v něm pokračovat," řekl Ahmadínežád před posluchači, kteří s nadšením jeho projev poslouchali. Vyzval Libanonce, aby začali budovat vlastní jadernou elektrárnu.

Předtím na setkání s libanonskými politiky prohlásil, že nepřátelské země v oblasti usilují o nadvládu nad místními národy, ale "nemají absolutně žádnou naději zvítězit nad Íránem". Tito nepřátelé prý podléhají klamné iluzi, že Libanon je nejslabší zemí Blízkého východu. Účinný odboj libanonského národa, vlády a některých skupin prý dokazuje, že je tomu právě naopak.

Ahmadínežád provokoval u hranic s Izraelem

Asi 15.000 Libanonců si vyslechlo projev íránského prezidenta v jiholibanonském Bint Džabajlu. Tato vesnice, která byla před čtyřmi lety centrem bojů mezi Izraelci a členy libanonského Hizballáhu, je jen čtyři kilometry od izraelské hranice, za níž se shromáždili členové izraelské pravice.

Podle zpráv ve světových médiích měl přitom íránský prezident původně v plánu hodit po Izraeli kamenem, proti čemuž se představitelé židovského státu výrazně ohradili a žádali o zásah OSN. Plán se příliš nezdá ani Hassanu Nasralláhovi, vůdci militantního hnutí Hizballáh. "Kdyby se mě ptal na můj názor, řekl bych mu: Kámen? Vy tam dokážete hodit něco lepšího než kámen," konstatoval Nasralláh.

Ahmadínežád přijel do Libanonu ve středu, kde ho vítaly davy především přívrženců hnutí Hizballáh, jehož je Írán je hlavním patronem. Není tedy divu, že si prezident vybral právě cestu na jih Libanonu, kde leží centrum šíitského osídlení i obec Bint Džabil, která je považována za symbol protiizraelského odporu.

Bez ohledu na to, zda si íránský prezident vrhání kamenu rozmyslí, tak považují Izraelci i USA jeho cestu do Libanonu za provokaci.

„Doufáme, že žádný návštěvník neudělá nebo neřekne něco, co by ještě zvýšilo napětí a nestabilitu v regionu,“ prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

„Íránská dominance v Libanonu skrze Hizballáh zničila veškeré šance na mír, přeměnila Libanon v íránský satelit a učinila z něj podhoubí pro regionální teror a nestabilitu,“ tvrdí mluvčí izraelské vlády Mark Regev.

Sílící vliv Hizballáhu s Íránem za zády ale dělá starosti i samotným Libanoncům, konkrétně dvěma třetinám nešíitských obyvatel. Libanonský list The Daily Star napsal, že sílící Hizballáh s sebou nese nebezpečí islamizace celé země a její zavlečení do válečných konfliktů, jež Hizballáh ve svém tažení proti Izraeli vyvolá.