Ze zprávy tří amerických auditorských firem, jejichž posudek si objednal současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, jasně vyplynulo, že Ukrajina přišla běhěm vlády premiérky Julije Tymošenkové o 8,6 miliardy korun. Jak? Bývalá ukrajinská vláda v čele s Julijí Tymošenkovou totiž téměř půl miliardy dolarů zproněvěřila, navíc zneužívala nákupu zahraničních vozidel, potravin a léčiv k praní špinavých peněz.

Audit, který analyzoval období od roku 2008 do začátku letošního roku, zpracovaly americké společnosti Trout Cacheris, Kroll a Akin Gump Strauss Hauer & Feld.

Američtí auditoři ve své zprávě bývalou vládu Tymošenkové obvinili ze zpronevěry a z uplatňování "klasického schématu mezinárodního praní špinavých peněz". Údajně se to stávalo při dovozu cizích automobilů, cukru nebo vakcín. Nesrovnalosti auditoři našli i v obchodování s ukrajinskými emisními povolenkami.

Ukrajinská vláda má nový kodex oblékání: Hlavně nenosit to, co Tymošenková - čtěte ZDE

Ukrajina uzavřela případ ministrem objednané vraždy novináře. Mezitím zmizel další - čtěte ZDE

Spolupracovníci Tymošenkové však americkou expertízu odmítli. Označili jí za nekompetentní a dále spekulovali, že se jedná jen o důsledek policitké objednávky a obivinění dementovali. "Odmítáme tento nález, je očividně politicky motivovaný," komentoval obvinění pro AP poradce Tymošenkové Hryhorij Němyrija.

Kabinet Tymošenkové utratil 140 milionů dolarů

Auditoři podle AP například tvrdí, že kabinet Tymošenkové utratil téměř 2,5 miliardy korun za německé mikrobusy určené pro potřeby ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Vozidla prý byla následně využita při volební kampani Tymošenkové.

Bývalá vláda rovněž podle auditorů údajně nenaložila správně s částkou 280 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) utrženou za prodej emisních povolenek. Prostředky, které měly být využity na ekologické projekty, se ocitly na účtu jistého penzijního fondu.

Hodnotící zpráva auditorů pak shrnuje svůj verdikt jednoznačně. "Vyšetřování prokázalo zneužití státních prostředků a očividnou zpronevěru, které se dopustili nejvyšší úředníci bývalé vlády, určitá ministerstva a soukromé korporace".  Podle ukrajinských vládních činitelů přišel audit ukrajinskou státní pokladnu na dva miliony dolarů (téměř 35 milionů korun).

Související