Další případ nezákonného obchodování s lidskými orgány byl odhalen na Ukrajině. Policie v pátek zadržela tři kyjevské lékaře, z nichž dva dokonce pracovali jedné z hlavních kyjevských nemocnic. Zadržení byli pravděpodobně členy mezinárodní skupiny, která organizovala obchod s lidskými ledvinami mezi Ukrajinou a některými dalšími postsovětskými zeměmi. Hrozí jim až 12 let vězení.

Cena jedné lidské ledviny se na ukrajinském černém trhu cení na 10. 000 dolarů (174.000 korun). Preferovány jsou jako dárkyně zejména zdravé ženy ve věku mezi 18 a 25 lety.

Vhodné dárce si lékaři vybírali mezi občany Ukrajiny, Moldavska nebo Uzbekistánu. Za úplatu jim poté odebírali ledvinu k transplantaci pro vytipované příjemce. Těmi podle agentury Unian byli většinou zámožní Ukrajinci žijící v cizině. Cena za transplantaci se pohybovala v horentních částkách. Podle odhadů si lékařo mohli vydělat až 200 tisíc dolarů.

Odhaleno na 20 případů ilegálních transplantací

Podle vyšetřovatelů nelegálně získané peníze lékaři investovali do nákupu nemovitostí, osobních aut a nákladných dovolených. Odhaleno prý bylo až na 20 případů ilegálních transplantací. Nešlo však o první případ. Letos v srpnu informoval tisk o organizované skupině dvanácti lékařů, která přes internet po tři roky verbovala potenciální dárce ledvin z Ukrajiny, Ruska, Moldavska, Běloruska a Uzbekistánu.  

Související