Záchranáři, kteří se v Číně pokoušejí od sobotního rána dostat z dolu poškozeného výbuchem plynu uvízlé horníky, ztrácejí naději. Neštěstí nepřežilo 26 mužů a 11 je zasypáno pod desítky metrů suti. Dostat se k nim prý potrvá několik dní. Informovala o tom agentura AFP. U dolu čekají rodiny pohřešovaných.

Neštěstí se stalo v sobotu ráno. V dole společnosti Pching-ťü Coal & Electric v centrální provincii Che-nan vybuchl plyn, když se horníci snažili odvrtat otvor, aby snížili nebezpečně stoupající tlak plynu v šachtě. Pod zemí jich bylo 276 a 239 z nich se podařilo dostat se včas na povrch.

Zbylých 37 zasypala suť uvolněná explozí. Je nad nimi teď údajně 2500 tun kamení a uhelného prachu. Potvrzeno je 26 mrtvých. Zbylí jsou údajně 50 až 80 metrů pod vstupem do šachty.

Agentury si všímají záchranné operace v Che-nanu v souvislosti s důlním neštěstím v Chile. Tam se tento týden podařilo dostat z hloubky víc než 600 metrů skupinu 33 horníků, kteří pod zemí přežili déle než dva měsíce. Čínská televize záchranné práce přenášela v přímém přenosu podobně jako televize mnoha jiných zemí.

Chilský prezident Sebastián Pinera v sobotu Číně nabídl pomoc při záchranné operaci v Che-nanu.

Čínské doly patří k nejnebezpečnějším na světě a jsou známy nedodržováním bezpečnostních opatření. Loni tam při důlních neštěstích podle oficiálních zdrojů zahynulo přes 2600 lidí. Mnoho nehod ale není vůbec ohlášeno, protože se majitelé chtějí vyhnout uzávěry svého dolu.

Související