Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli potvrdil, že byla obnovena vyjednávání o vydání Gilada Šalita. Palestinští radikálové tohoto izraelského vojáka unesli před čtyřmi lety do pásma Gazy a chtějí ho vyměnit za stovky svých kolegů vězněných v Izraeli.

Netanjahu potvrdil nedávné zprávy tisku, podle nichž před čtrnácti dny odjel do Gazy jednat o podmínkách výměny německý prostředník.

Vyjednávání byla přerušena před několika měsíci, protože Izrael nesouhlasil s tím, aby mezi propuštěnými radikály byly i osoby, které si odpykávají tresty za protiizraelské teroristické útoky.

O Šalitovi se vyjednává tajně za prostřednictví Egypta a Německa. Věznitelé k Šalitovi nikoho nepustili a žádají za něj 1000 vězňů.

Netanjahu řekl, že s počtem souhlasí, ale nikoli s tím, aby mezi propuštěnými byli vrazi Izraelců.

Před sídlem vlády se v neděli bude jako každý týden konat manifestace za Šalitovo propuštění. Jeho otec Noam řekl, že neví o žádném pokroku ve vyjednávání. "Je tu snaha, ale vše je zablokováno. Nevím o žádném pokroku, protože to pravé rozhodnutí musí udělat premiér," sdělil Noam Šalit.

V izraelských věznicích je nyní podle agentury AP na 7000 palestinských vězňů. Jsou tam za delikty od házení kamenů na izraelské vojáky po atentáty, při nichž zahynuli izraelští civilisté.

Související