Eurokomisařka Viviane Redingová navrhne Evropské komisi, aby upustila od zahájení právních kroků vůči Francii kvůli tomu, že nerespektuje evropská pravidla volného pohybu osob. Záruky, které Paříž poskytla a které se týkají úpravy legislativy v této otázce, považuje za dostatečné. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje z EK.

Komise se rozhodla zahájit právní kroky vůči Francii 29. září poté, co se snesla ostrá kritika na hlavu francouzských úřadů kvůli vyhošťování Romů ze země. Komise tehdy dala Francii čas do půlky října, aby přišla s patřičnými změnami či jasným příslibem, zda a kdy k nim přistoupí.

Redingová považuje za dostatečné záruky, které Paříž na žádost Bruselu dala koncem minulého týdne. Francie se zavázala upravit své zákony tak, aby bylo možno lépe aplikovat legislativu Evropské unie z roku 2004 o svobodném pohybu občanů zemí EU.

Osm tisíc vyhoštěných

Konečné rozhodnutí přísluší všem 27 eurokomisařům, kteří se mají sejít ještě v úterý. Podle AFP je však výsledek jasný, protože právě Redingová patřila v EU k nejostřejším kritikům Francie. Analýzu situace kolem vyhošťování Romů pro EK vypracovala právě ona.

Francie letos převážně do Rumunska a do Bulharska, tedy do dvou členských zemí EU, vrátila kolem osmi tisíc Romů, kteří v unii tvoří největší etnickou menšinu. Podle kritiků si tím vláda a prezident Nicolas Sarkozy snaží zvýšit popularitu, která klesá kvůli úsporným opatřením přijímaným v souvislosti se současnou hospodářskou krizí.

Paříž kroky odůvodňovala snahami o zajištění bezpečnosti a pořádku. Podle ní šlo o lidi, kteří nesplňovali zákonné podmínky k delšímu než tříměsíčnímu pobytu v zemi.

Redingová naopak hodlá pokračovat v šetření v dalším bodu, jenž se týká podezření z diskriminace Romů při jejich repatriacích počínaje srpnem. V této otázce však podle AFP nehrozí žádné zahájení právních kroků a EK jasně projevuje ochotu ke smířlivému postoji.

Odhaduje se, že ve zhruba půlmiliardové EU žije kolem deseti až 12 milionů Romů.