Člen královské rodiny Saúdů půjde na dlouhou dobu do vězení. Britský soud mu vyměřil doživotí za vraždu sluhy, o propuštění může princ Abdalazíz bin Násir Saúd (34 let) požádat nejdříve za dvacet let.

Princ byl souzen za vraždu Bandar Abdalazíze (32 let), muže, který pracoval jako jeho sluha a s nímž údajně udržoval homosexuální styk. Ten byl nalezen mrtvý 15. února v hotelovém pokoji v centru Londýna, který od ledna oba muži sdíleli.

Podle BBC se pár právě vrátil z oslavy svatého Valentýna a vražda měla "sexuální motiv". Kamery umístěné v hotelovém výtahu zachytily prince, jak Bandara bije, jeho tělo neslo stopy násilí napovídající o sexuálním podtextu. Měl například pokousané tváře.

Princ byl podle všeho v době vraždy opilý, předtím vypil velké množství šampaňského a různých míchaných nápojů.

Nebylo to přitom zdaleka poprvé, co sluha musel čelit násilí, podle rozsudku byl vztah obou mužů "plný zneužívání" a princ svého služebníka často napadal "pro osobní potěchu".

Princ se nicméně přiznal jenom k neúmyslnému zabití, nikoli k vraždě. Obhájce během procesu vyvracel jeho homosexualitu, za niž by princi hrozila v případě vydání do Saúdské Arábie smrt.

O Abdalazízově příbuzenství se saúdskoarabským králem Abdalláhem nepanují jednoznačné informace. Podle AP je dědeček čtyřiatřicetiletého prince královým bratrem. Princ dle serveru BBC o sobě policii řekl, že jeho otec byl královým synovcem a matka královou dcerou. Agentura AFP prince označuje za panovníkova vnuka.

Související