Francouzští odboráři ve čtvrtek oznámili, že přidají další dva dny protestů proti plánované důchodové reformě Sarkozyho vlády. Znovu vyjdou do ulic 28. října a 7. listopadu.

Odborářský předák Bernard Thibault už dříve ve čtvrtek řekl, že vzhledem k neústupnosti vlády "není žádný důvod protesty zastavit" a že "je potřeba pokračovat v co nejmasovějších akcích".

Obří demonstrace posledních dnů přitom ochromily Francii a způsobily vážné problémy se zásobováním pohonnými hmotami. Ředitel Národní federace pro komerční letectví ohlásil, že aerolinky už na stávkách tratily více než na jarním zastavení provozu kvůli islandské sopce.

"Tím, že si bereme jako rukojmí ekonomiku, firmy a denní život Francouzů zničíme pracovní místa," upozornil ve čtvrtek odboráře prezident Sarkozy. Ten zůstává v otázce důchodové reformy, která má zvýšit odchod na penzi ze 60 na 62 let neústupný. Příslušný zákon nadále navzdory protestům projednává senát, který by o něm mohl hlasovat ještě ve čtvrtek v noci.

Popeláři stávkují, hromadí se odpadky

Následky dlouhých protestů jsou dobře viditelné například v Marseille na jihovýchodě země. Popeláři jsou ve stávce už od 12. října a v ulicích se tak hromadí odpadky. "Jde tu o skutečné ohrožení bezpečnosti a zdraví," tvrdí zástupce vlády Michel Sappin.

Ve čtvrtek ráno tu navíc  asi 500 stávkujících zaměstnanců ropných rafinérií, přístavních dělníků i zaměstnanců letiště a pošty zablokovalo přístup k letišti. "Žádný automobil se nedostane na letištní parkoviště," prohlásil Mehdi Rachid z odborové centrály CGT v blízké rafinérii v Bouches-du-Rhône.

Blokován je také místní ropný terminál, který je největší v zemi. Na marseilleské rejdě už podle agentury Reuters čeká 51 cisternových lodí.

Čtvrtina benzínek na suchu

Ochromeno je všech 12 rafinérií v zemi, stávky nadále částečně narušují i železniční a leteckou dopravu. Své dva koncerty zrušila Lady Gaga, neboť si prý není jistá, že by se nákladní auta s technikou dostaly na místo určení.

Ministr vnitra Brice Hortefeux ve čtvrtek řekl, že stále stávkuje 14 z 219 skladů pohonných hmot, ale že skutečným problémem je zásobování čerpacích stanic. Už víc než čtvrtina z nich není zásobována vůbec a některé zbývající jen částečně. Ministr ale ujistil, že ve skladech jsou zásoby na několik týdnů, a vyloučil tak hrozbu nedostatku pohonných hmot v krátkodobé perspektivě.

Potvrdil pak, že pořádkové síly budou dál uvolňovat blokované sklady, jak jim to ve středu nařídil prezident Nicolas Sarkozy.