Závislost Slovenska na dodávkách ruského plynu přes Ukrajinu se sníží. Země v případě problémů s přísunem suroviny z Ruska může čerpat plyn z Rakouska. Zpětný chod plynu umožnily stavební úpravy na rakouském uzlu plynovodu v Baumgartenu, jejichž výsledek v neděli novinářům prezentovali zástupci obou zemí. Zpětný tok by měl Slovensku zabezpečit dostatek plynu i v čase nejvyšší spotřeby.

Stavební práce si v rakouském Baumgartenu vyžádaly čtyři miliony eur (98,1 milionu Kč), z toho polovinu hradí Evropská unie. "Nové propojení zjednoduší spuštění zpětného chodu z Česka a Rakouska, ale i přepravu plynu ze západu Slovenska na východ země," řekla ČTK Danica Beharková z přepravní firmy Eustream. Poznamenala, že kapacita přepravy v režimu reverzního toku pokryje více než denní spotřebu země v zimě.

Roční spotřeba zemního plynu na Slovensku je přibližně šest miliard metrů krychlových. Denní spotřeba závisí na období, v zimě se pohybuje do 30 milionů metrů krychlových.

Slovensko je téměř úplně závislé na ruském plynu proudícím přes ukrajinské území. Loni v lednu, v době sporu mezi Moskvou a Kyjevem, se ocitlo bez dodávek suroviny na téměř dva týdny. Bratislava musela sáhnout na zásoby, vypomohly jí i zahraniční firmy a později se spustil reverzní tok plynu z Česka.

Přepravní systém zemního plynu na Slovensku byl podle Beharkové připravený na zpětný chod z Rakouska i v lednu 2009. Nutné však byly úpravy na kompresorové stanici v Baumgartenu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru