Peter Bossman se stal prvním černošským starostou v zemi bývalé Jugoslávie. Se svým programem zabodoval v nedělním druhém kole komunálních voleb a stane v čele radnice v turistickém městečku Piran u Jaderského moře.

Kandidát sociálních demokratů získal 51,4 procenta hlasů a porazil tak svého hlavního rivalala a dosavadního starostu, rovněž lékaře, Tomaze Gantara.

Čtyřiapadesátiletý Bossman, přezdívaný "piranský Obama", přijel do Slovinska z Ghany v 70. letech studovat medicínu. V přímořském městě si otevřel soukromou praxi, oženil se a do vlasti se už nevrátil.

Vsadil na dialog

"Už ten prostý fakt mého zvolení ukazuje vysokou úroveň demokracie ve Slovinsku," řekl Bossnan telefonicky agentuře AFP. "Založil jsem svou kampaň na dialogu a myslím, že dialog zvítězil," dodal s tím, že je na své zvolení pyšný a je šťastný. "

Po více než 20 letech prožitých v Piranu ho prý tamní lidé už "neberou jako černošského lékaře nebo cizince". "Považují mě za dobrého doktora, dobrého člověka," řekl nový starosta Piranu.

Slovinci v neděli odevzdávali hlasy v druhém kole komunálních voleb. K urnám jich přišlo 41 procent.

V prvním kole voleb výrazně propadla vládnoucí koalice levého středu premiéra Boruta Pahora. Zaostala za opozičními demokraty expremiére Janeze Janši, skutečnými vítězi se však stali nezávislí kandidáti. To posbírali 21 procent hlasů a ovládli metropoli i řadu významných měst.

V Lublani byl drtivým poměrem 65 procent hlasů znovu zvolen dosavadní nezávislý starosta Zoran Janković.

Slovinsko, Piran
Související