"Naše studie ukazuje, že těžké kouření ve středním věku zvyšuje mezi muži i ženami všech ras onemocnění Alzheimerem a vaskulární demencí," uvedla Rachel Whitmerová z vědeckého týmu zmíněného střediska. Nová zjištění tak odhalují, že kouření ohrožuje zdraví i v pozdním věku, kdy jsou lidé více náchylní k rozvinutí demence.

Tým Whitmerové analyzoval údaje od 21 123 zdravotních pojištěnců, kteří se průzkumu zúčastnili jako padesátníci a šedesátníci. Asi u 25 procent lidí z této skupiny byla během více než dvacetiletého pozorování odhalena nějaká forma demence, včetně 1136 osob s Alzheimerovou chorobou.

Lidé, kteří vykouřili denně více než dvě krabičky cigaret, jsou těmito nemocemi více ohroženi. Podle Whitmerové u takovýchto kuřáků hrozí riziko o 157 procent vyšší pro onemocnění Alzheimerem a o 172 procent vyšší pro onemocnění vaskulární demencí.

Každý rok zemře podle Světové zdravotnické organizace (WHO) pět milionů lidí na následky kouření, jako jsou infarkty, mrtvice nebo rakovina. Ročně takto zemře také 430 tisíc pasivních kuřáků.

Jistá studie z minulého týdne upozornila, že celosvětové náklady na zvládání demence letos dosáhnou 604 miliard dolarů, což je více než procento světového hrubého domácího produktu. Tyto náklady dále porostou, protože podle odhadů by se počet postižených demencí měl do roku 2050 ztrojnásobit.


Alzheimer, jedna z nejběžnějších forem demence, je zhoubné onemocnění mozku, kdy lidé postupně ztrácí vzpomínky a schopnost uvažovat a starat se o sebe. Po celém světě postihuje tato choroba přes 26 milionů lidí. Podle odhadů je v Česku asi 120 tisíc lidí s Alzheimerovou nemocí. Odborníci předpokládají, že v příštích 40 letech může stoupnout počet nemocných v ČR až na čtyřnásobek.