Při nočním požáru drážní budovy v těsném sousedství pražského autobusového nádraží na Florenci uhořelo devět lidí. Poslední oběť našli policisté a hasiči ve středu kolem 13:15, v troskách byl i mrtvý pes. Jde tak o nejtragičtější požár od roku 1984.

Proč začalo hořet, zatím není jasné, není známá ani totožnost mrtvých. V objektu často přespávali bezdomovci. O obětech jako o bezdomovcích mluvil na místě i pracovník ostrahy, který ČTK řekl, že zavolal hasiče a upozornil procházející policejní hlídku.

"Naši lidé jsou na místě a odebírají vzorky z hořeniště. Do třiceti dnů bude potvrzeno jak požár vznikl," řekla serveru iHNed.cz mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Zatím se ale jeví jako málo pravděpodobné, že by se objekt stal cílem žhářského útoku.

Oheň byl nahlášen v 00:35. Hasiči dorazili na místo po šesti minutách, rozlehlý dvoupodlažní objekt byl v tu dobu zcela pohlcen plameny. Dva lidé, které se podařilo záchranářům z hořícího objektu vyprostit, jim řekli, že v budově jsou další osoby.

Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale hasiči nemohli dovnitř a likvidovali požár zvenku. "Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," sdělila Adamcová. Požár se jim podařilo dostat pod kontrolu krátce po druhé hodině ranní a postupně hasiči na spáleništi nacházeli těla mrtvých.

Nedostatek vody

"V okolí naši chemici měří emise a můžu říct, že lidé se nemusí bát. Pražanům žádné nebezpečí nehrozí," uvedla Adamcová. Hasiči však podle ní museli zasahovat v dýchacích přístrojích. Kvůli nedostatku vody ji museli kyvadlově svážet, dodala mluvčí. Na přilehlou novou budovu autobusového nádraží se oheň nerozšířil.


Shořelá budova patří podle katastru nemovitostí Českým drahám (ČD). Vedoucí tiskového oddělení ČD Radek Joklík ČTK řekl, že poslední nájemce - železniční geodézie - se z ní vystěhoval loni. "V případě nočního požáru šlo o násilné vniknutí do objektu," řekl. Majetková škoda je podle něj prakticky nulová. Objekt byl určen k demolici a byl řádně zabezpečen, dodal.

Vloupání skrz zeď

"Opakovaně jsme objekt zamykali a zajišťovali proti vniknutí. Přímo na Masarykově nádraží je služebna Policie ČR, která celý areál nádraží průběžně monitoruje. Při dnešním náporu vandalismu a kriminality ale není v silách našich ani policistů zabránit podobným případům. Není výjimkou, že neodolají ani zazděné dveře a okna. Například na Žižkově se nám bezdomovci vloupali do objektu skrz zeď," poznamenal Joklík. Nulovou škodu na objektu odhadli i hasiči. Jediná škoda, o které Adamcová ví, je zhruba 20.000 korun na ohořelých stromech v okolí.

Společnost ČSAD holding, která provozuje autobusové nádraží, škody sčítá. "Rozsah škod na majetku ČSAD zjišťujeme, předpokládáme, že nebudou vysoké," řekl generální ředitel Pavel Vráblík.

Slyšel volání o pomoc

Pracovník ostrahy ČTK řekl, že půl hodiny po půlnoci slyšel volání o pomoc. Zavolal hasiče a informoval procházející policejní hlídku. "Během několika minut byla celá budova v plamenech," dodal. Objekt byl podle něho odpojen od dodávky elektrického proudu, bezdomovci si v něm svítili svíčkami.

Na místě požáru zasahovalo 23 jednotek, z toho devět profesionálních, deset dobrovolných a také hasiči Českých drah, pražského metra a letiště.  "Při likvidaci požáru nedošlo k žádným dalším zraněním," uvedla Adamcová. Hasiči v době zásahu také povolali na své stanice 13 jednotek dobrovolných hasičů, aby byla v hlavním městě zajištěna bezpečnost.

Při požáru pražského hotelu Olympik 26. května 1995 zahynulo osm hostů, tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec. Zraněno bylo 34 lidí. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře vznícením textilií odložených na chladničce.

Nejtragičtějším požárem v historii Československa i České republiky zůstává tragédie z 1. listopadu 1984 v ústavu sociální péče v Měděnci na Chomutovsku. Tehdy zahynulo 26 mladých žen, vesměs bezmocných mentálně postižených klientek zařízení.