"Zcela nadbytečné" jsou některé bezpečnostní předpisy na letištích, myslí si předseda představenstva britské letecké společnosti British Airways Martin Broughton.

Zdůraznil, že by Británie neměla v tomto směru "podlézat" americkým požadavkům.

Broughton řekl v úterý na výroční konferenci společností provozujících britská letiště, že nikdo nechce oslabit bezpečnost. "Ale víme, že řada prvků v bezpečnostních procedurách je zcela nadbytečná," prohlásil podle listu Financial Times. Zbytečné je podle něj třeba zouvání cestujících a samostatné kontroly laptopů.

Broughton zdůraznil, že by Spojené státy neměly požadovat na mezinárodních linkách bezpečnostní kontroly, které neuplatňují na vnitrostátních linkách. Není potřeba "podlézat Američanům pokaždé, když něco chtějí" při zvyšování bezpečnosti na letech do Ameriky, řekl Broughton.

"Amerika nedělá na vnitrostátních letech spoustu věcí, které od nás požaduje. To bychom neměli trpět. Měli bychom říci: ´Uděláme jen to, co považujeme za zásadní a co vy Američané také považujete za zásadní´," prohlásil Broughton.

Spojené státy začaly požadovat nové bezpečnostní kontroly na mezinárodních letech poté, co se loni v prosinci nigerijský muslimský radikál na lince do Detroitu neúspěšně pokusil odpálit nálož ukrytou v prádle. Podle některých evropských aerolinií tyto americké požadavky jen zbytečně zdvojují již existující kontroly.

Související