Americká vojenská strategie v Afghánistánu zatím podle nejnovějšího hodnocení armádních činitelů a zpravodajských služeb není úspěšná, neboť se nepodařilo zlomit odpor povstalců z hnutí Taliban. Napsal to ve středu deník The Washington Post.

Jeho zpráva je v příkrém rozporu s informacemi z minulých dní, že spojenci afghánským povstalcům zasadili těžké rány, a Taliban je proto ochotný vyjednávat o míru. "Povstání podle všeho stále neztratilo na síle," řekl washingtonskému listu vysoký představitel amerického ministerstva obrany. Podle něj Taliban má nadále schopnost obnovit své pozice i bojovníky, často jen několik dní po porážce, kterou utrpí při střetnutí s americkými vojáky.

Spojencům se tak zatím nepodařilo splnit základní cíl nové strategie, již v prosinci 2009 vytyčil americký prezident Barack Obama. Mělo jím být právě zastavení vzestupu povstaleckého hnutí a převzetí iniciativy na bojišti.

Podle deníku The Washington Post přitom dosavadní vývoj konfliktu hodnotí shodně všechny americké zpravodajské agentury, jež mají jeho analýzu na starost, včetně CIA a vojenské rozvědky.

Jejich informace přicházejí krátce před chystanou prosincovou revizí současné strategie v Afghánistánu. Zatímco vojáci podle listu chtějí dál posílit americký kontingent v zemi, skeptici hledají argumenty spíše pro jejich postupné stažení.

Taliban mění taktiku, zabíjí politiky

Velitel spojeneckých sil generál David Petraeus nedávno mluvil o tom, že operace v Afghánistánu jsou úspěšné. Lze tak prý očekávat smysluplný pokrok. Podle zpravodajských služeb se ale vojákům daří dosahovat pouze taktických úspěchů, aniž se mění samotný vývoj války.

Ukazuje se tak například, že Talibanu se rychle daří nahrazovat zadržené anebo zabité velitele. Například povstalecké skupiny, jež se nedávno po tlaku spojenců vzdaly kontroly Kandaháru, se zřejmě stahují jen dočasně a čekají na vhodnou příležitost k návratu. Na území navíc nechávají své agenty, kteří provádějí atentáty anebo zastrašují místní obyvatelstvo. Podobnou taktiku povstalci používají po celém Afghánistánu.

Taliban navíc těží z úkrytů v Pákistánu, kde může po střetech s americkou armádou znovu nabrat síly. Podle deníku The Washington Post ale nelze v dohledné době očekávat, že by proti nim pákistánská armáda kvůli vazbám tamní vlády na povstalce zasáhla. Spojené státy proto na tomto území v minulých dvou měsících vystupňovaly útoky bezpilotních letadel.

Přestože při nich zabily mnoho povstaleckých vůdců a bojovníků, Taliban zřejmě příliš neoslabily. Jeho předáci nadále plánují boj proti spojencům. V poslední době navíc mění taktiku a soustřeďují se více na vraždy členů afghánské vlády a samosprávy. I přes dílčí úspěchy spojenců v boji s povstalci, tak pro ně celková situace na bojišti zatím nevypadá příliš povzbudivě.

Obama se loni na podzim o novém postupu v Afghánistánu rozhodoval několik měsíců. Nakonec na začátku prosince oznámil, že hodlá do země poslat dalších 30 tisíc amerických vojáků, aby zvrátil nepříznivý vývoj konfliktu.

Válka v Afghánistánu nedávno vstoupila do desátého roku. V roce 2001 ji zahájila americká ofenziva proti Talibanu ukrývajícímu teroristu Usámu bin Ládina, podezřelého ze zorganizování útoků proti Spojených státům 11. září téhož roku. Taliban se sice Američanům podařilo rychle svrhnout, hnutí ale postupně opět nabralo na síle a podařilo se mu dostat spojence pod tlak.