Záchranáři v Indonésii se obávají, že počet obětí pondělního zemětřesení a následné přívalové vlny cunami z dosavadních 343 výrazně stoupne. Pohřešováno je totiž stále dalších 338 lidí, které mohla cunami spláchnout, napsala ve čtvrtek agentura AP.

Indonésie se vypořádává i s následky erupce sopky Merapi, která si vyžádala několik desítek lidských životů. Dnes pozůstalí uložili 33 obětí do hromadného hrobu. Ale návrat desetitisíců obyvatel do domovů na svazích vulkánu je stále ještě nebezpečný.

Podle úřadů systém pro varování před cunami, který byl instalován po katastrofálním zemětřesení a přívalové vlně z prosince 2004, před měsícem zkolaboval, protože nebyl vhodně udržován.

Na postižených ostrovech Mentawai pátrací i záchranářské týmy, které se na místo kvůli jeho odlehlosti dostaly s několikadenním zpožděním, našly silnice i pláže plné mrtvých těl. Rozsáhlé oblasti jsou stále zaplaveny vodou, která strhala i obydlí. Odborníci nevylučují, že přívalová vlna, jejíž výška byla původně stanovena na tři metry, mohla mít i šest metrů.

Týmy již ztrácejí naději, že by našly naživu někoho z pohřešovaných. "Záchranáři jsou přesvědčeni, že mnoho těl bylo strženo do moře," upozornil šéf střediska pro likvidaci katastrof v provincii Západní Sumatra Harmensyah.

Ve vesnici Sikakap na ostrově Pagai Utara se do provizorní nemocnice dostavilo přes sto lidí, kde čekají na ošetření zranění - k nim patří i zlomeniny a řezné rány.

K dosavadní bilanci cunami patří dvě desítky vesnic srovnaných se zemí a desetitisíce lidí bez střechy nad hlavou.

Asi 1300 kilometrů na východ na ostrově Jáva se pomalu uklidňuje sopka Merapi, ale nebezpečí nových erupcí je stále vysoké. Kromě 33 mrtvých také 17 lidí zůstává hospitalizováno, většinou s vážnými popáleninami.

Americký prezident Barack Obama, který je v Indonésii očekáván v listopadu, vyjádřil politování nad ztrátami na lidských životech a přislíbil Jakartě pomoc.

Dvaatřicetiletý rolník Borinte si zoufá nad svou bezmocností, když se mu nepodařilo zachránit manželku a tři děti. "Když jsme viděli, jak se vlna blíží, snažili jsme se utíkat, ale voda byla rychlejší," říká. Jemu jedinému se podařilo zachránit se, protože se zachytil plovoucího prkna.

Přívalová vlna zasadila ránu turistice na souostroví Mentawai, které je rájem pro surfaře. Mezi mrtvými však není žádný zahraniční turista.

Do postižených oblastí už začala proudit pomoc v podobě potravin, přikrývek a stanů. Nedostatek je ale pitné vody, což zvyšuje nebezpečí nemocí.

 

Aktivita sopky Merapi nyní výrazně poklesla, ale nebezpečí trvá, uvedly úřady.

Více než 40.000 lidí muselo být evakuováno do náhradních středisek a na některé části svahů sopky je vstup zakázán.

Pod hrozbou erupce Merapi žije přes milion lidí. Vesničané jsou však podle AFP na rozmary vulkánu zvyklí. K větším erupcím dochází pravidelně v rozmezí čtyř až pěti let. V roce 1994 zabila láva více než 60 lidí a zatím nejhorší katastrofa si v roce 1930 vyžádala 1300 lidských životů.

Odborníci na souostroví sledují 129 aktivních sopek. Indonésie byla svědkem jedněch z vůbec nejničivějších sopečných erupcí v dokumentované historii. V roce 1815 si výbuch vulkánu Tambora vyžádal odhadem smrt 88.000 lidí. Erupce známé sopky Krakatoa, která byla slyšet přes 3000 kilometrů daleko, pohřbila v roce 1883 společně s následnou vlnou cunami 36.000 osob.

Indonéské souostroví leží v takzvaném tichomořském ohňovém prstenci, pásmu s vysokou seizmickou i sopečnou aktivitou. Každoročně zažívá asi 7000 zemětřesení. Silné zemětřesení na západě Indonésie v prosinci 2004 a následné obří cunami připravily v regionu o život přes 230.000 lidí, z toho 170.000 jen v Indonésii.