Srbská vláda ve čtvrtek zvýšila odměnu za poskytnutí informací vedoucích k zatčení bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, obviňovaného z válečných zločinů, a to z jednoho milionu na deset milionů eur (247 milionů korun). Informovala o tom agentura AP.

"Vláda má na tuto odměnu peníze v rozpočtu. Vždy tu budou peníze určené na takové účely," řekla podle agentury Reuters ministryně pro infrastrukturu Verica Kalanovičová. Zároveň prohlásila, že Srbsko je odhodláno "se zbavit této překážky".

Mladić uniká mezinárodní spravedlnosti od roku 1995, kdy byl obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se údajně dopustil v letech 1992 až 1995 během války v Bosně. Hlavně se mu klade za vinu účast na masakru asi 8000 Muslimů (dnes Bosňáků) ve Srebrenici.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se domnívá, že se ukrývá pod ochranou svých bývalých spolubojovníků v Bělehradě.

Srbská vláda také nabídla milion eur (25 milionů korun) za informace vedoucí k dopadení bývalého politického vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiče, který čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, jichž se údajně dopustil v srbsko-chorvatské válce. Původně nabízela 250.000 eur. Má se za to, že Hadžić se stejně jako Mladić skrývá na srbském území.

Ministři zahraničí členských států Evropské unie v pondělí v Lucemburku povzbudili naději Srbska na vstup do EU oznámením, že vyzvou Evropskou komisi, aby posoudila, nakolik je tato balkánská země připravena na případné členství a zda je s ní možné zahájit vstupní pohovory. K dalšímu pokroku je ale podle nich nezbytné, aby Bělehrad plně spolupracoval s ICTY. Nepřímo tak srbské úřady vybídly k tomu, aby se zasadily o dopadení Mladiče.

Dřívější odměnu milion eur Srbsko schválilo v říjnu 2007. Za jakoukoli informaci vedoucí k jeho dopadení nabízejí pět milionů dolarů (téměř 90 milionů korun) také Spojené státy.

Související