Akcie na burzách v západní Evropě v pátek mírně zpevnily a mají za sebou už druhý ziskový měsíc v řadě. Burzám v pátek pomohla jednak statistika z USA, jednak očekávané další uvolnění měnové politiky ve Spojených státech.

Panevropský index FTSEurofirst 300 v pátek vzrostl o 0,74 bodu a den uzavřel růstem o 0,07 procenta na hodnotě 1086,61 bodu. Za celý měsíc vzrostl o 2,4 procenta. Index Euro Stoxx 50, který sleduje evropské blue chips, ale v pátek o 0,02 procenta oslabil a uzavřel na 2844,99 bodu, zůstává však nad klíčovou technickou úrovní.

Statistika z USA v pátek ukázala, že americká ekonomika podle prvního rychlého odhadu ve třetím čtvrtletí rostla ročním tempem dvě procenta. To je sice nepatrné zrychlení proti předchozím třem měsícům, není to ale dost na to, aby americká centrální banka (Fed) neměla důvod zasahovat. Většina analytiků proto očekává, že Fed by mohl už příští týden oznámit, kdy sáhne k novému kolu takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.

"Ten údaj zcela jasně ukazuje pokles tempa růstu," podotkl ekonom banky BNP Paribas Jean-Marc Lucas. Přestože odborníci většinou počítají s tím, že Fed přistoupí k další podpoře ekonomiky, většina se jich neshoduje v tom, k jak velké podpoře Fed nakonec sáhne. Odhady se pohybují v pásmu 250 miliard až dva biliony dolarů.

Během pátku byl na trzích zájem o akcie některých bank, například portugalská Banco Espirito Santo přidala 1,1 procenta, Banco BPI zpevnila o 1,5 procenta. Portugalským akciím se ale dařilo obecně, protože hlavní politické síly pokročily v jednání o rozpočtu na příští rok.

Dařilo se i některým podnikům veřejných služeb, které si jinak letos moc dobře nevedou. Centrica v pátek například přidala 3,2 procenta, akcie GDF Suez vzrostly o 1,5 procenta. Citelné ztráty ale měly letecké společnosti Iberia a British Airways, které chystají spojení. Investory v pátek nenadchly jejich hospodářské výsledky.