V zásilce z Jemenu do Spojených států, která byla ve čtvrtek zadržena v Dubaji, byla ukryta nebezpečná výbušnina s roznětkou. Oznámila to v sobotu dubajská policie, která se podílí na vyšetřování pokusů o útoky proti židovským organizacím v Chicagu, kterým byly adresovány dvě podezřelé zásilky z Jemenu.

Balíček odhalený v Dubaji obsahoval tiskárnu s výbušninou a roznětkou a nesl stopy teroristické organizace Al-Káida. Trhavinou byl pentaerythritol-tetranitrát (PETN) ukrytý v tiskárně a v náplni do ní, sdělila dubajská policie. Také balíček zadržený na letišti East Midlands ve střední Anglii obsahoval výbušninu, potvrdila britská ministryně vnitra Theresa Mayová.

PETN byl o loňských vánočních svátcích použit při nezdařeném pokusu nigerijského islámského radikála vyhodit do vzduchu letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu.

"Balíček byl připraven profesionálně, včetně elektrického obvodu, který byl napojen na SIM kartu mobilního telefonu ukrytou v tiskárně. Tento způsob přípravy bomby nese stopy metod Al-Káidy," uvádí se v policejním prohlášení.

Prezident Barack Obama v pátek prohlásil, že šlo o věrohodnou teroristickou hrozbu. Obama vyjádřil odhodlání zničit odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu a zdůraznil, že zpřísněná bezpečnostní opatření v letecké dopravě budou uplatňována tak dlouho, jak to bude zapotřebí.

Americké společnosti UPS a FedEx, největší světoví nákladní dopravci, oznámily, že zastavují leteckou dopravu z Jemenu. V pátrání po pachatelích pomáhá Spojeným státům i Saúdská Arábie.

Nezdařený útok již v prosinci

Balíčky byly adresovány židovským organizacím v Chicagu, které je Obamovou volební baštou a kde má prezident strávit noc ze soboty na neděli v rámci posledního turné před úterními volbami do amerického Kongresu.

Odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově se již pokusila zaútočit na Spojené státy, jak to ukázal loňský prosincový nezdařený útok na letadlo směřující do Detroitu, kdy se muži z Nigérie podařilo propašovat na palubu výbušninu ukrytou ve spodním prádle.

Jemeští představitelé v sobotu prohlásili, že jsou odhodláni společně s mezinárodním společenstvím bojovat proti terorismu. V zemi, odkud pocházely podezřelé zásilky, mají islamistické skupiny nepřátelské vůči Spojeným státům a patřící k teroristické síti Al-Káida silné zázemí. Vznikly zde údajně i plány loňského pokusu o útok na letoun na lince Amsterodam-Detroit.

Islamistické teroristické organizace se snaží napadnout americké cíle v odvetě za války v Iráku a v Afghánistánu i za nálety amerických bezpilotních letounů proti členům povstaleckého hnutí Taliban v Pákistánu.

Podle radikálních islamistů jde o války proti muslimům a případná odveta je proto legitimní. Letos se již radikál vycvičený v Pákistánu neúspěšně pokusil o útok s bombou umístěnou v autě na newyorském náměstí Times Square.