Američtí voliči v úterý ve volbách celé Sněmovny reprezentantů, více než třetiny Senátu a většiny guvernérů rozhodnou o dalším osudu politiky prezidenta Baracka Obamy. Průzkumy naznačují, že šéf Bílého domu má před sebou zbývající dva roky těžkého soužití s dosud opozičními republikány. Znamenalo by to s největší pravděpodobností konec jeho plánům na přijetí přísnějšího zákona na ochranu ovzduší, ale i soustředěný útok na dosud největší Obamův úspěch na domácí scéně, jímž je reforma zdravotnictví.

Rozhodovat se bude také o tom, do jaké míry bude v následujících měsících a letech do americké politiky zasahovat protestní hnutí konzervativců známé jako Tea Party, které se formovalo v nesouhlasu s Obamovými kroky. Největšími ostny jsou pro ni několikasetmiliardová pomoc na podporu ekonomiky zasažené desetiletí nevídanou krizí a reforma zdravotnictví, která podle ní příliš posiluje stát a zvyšuje zadlužení země. Šéf Bílého domu o svých opatřeních kromě "čajíčkářů" nedokázal přesvědčit většinu Američanů.

Jako rozhodující pro následující volby se tak podle průzkumů ukazuje příklon nezávislých voličů k republikánům.

Levice zase prezidentovi často nedokáže odpustit to, že byl ve svých reformách málo odvážný. Vyčítá mu i nesplněný slib rychle uzavřít kontroverzní věznici na základně Guantánamo a eskalaci války v Afghánistánu. Šéf Bílého domu se loni na podzim rozhodl vyslat do asijské země dalších 30.000 vojáků. Ani posily ale zatím nedokázaly zvrátit nepříznivý vývoj tamního konfliktu, kde má stále více navrch povstalecké hnutí Taliban.

"Léto hospodářského oživení" se nekonalo

Obamu vynesla do úřadu touha obyvatel Spojených států po změně, nyní se však v očích mnoha z nich stal někým, kdo by se měl v lepším případě sám změnit, v horším případě být vyměněn. "Patřím mezi vaše Američany ze střední třídy. A zcela upřímně, jsem vyčerpaná. Jsem vyčerpaná z toho, že vás hájím, že hájím vaši administrativu, že hájím hybatele změn, které jsem volila," řekla mu během současné volební kampaně jedna příznivkyně.

Američané mají svému prezidentovi za zlé hlavně to, že se mu navzdory slibům nepodařilo zvrátit vysokou nezaměstnanost a že je ekonomika stále dýchavičná. "Léto hospodářského oživení", které šéf Bílého domu a jeho okolí vzývali ještě na jaře, se nedostavilo. Hospodářství sice již mnoho měsíců roste, ale ne tolik, aby klesl velký počet lidí bez práce. Obamovo naléhání, aby lidé byli trpěliví a nevěřili neosvědčeným receptům republikánů, příliš nedopadá na úrodnou půdu.