Evraz versus Mittal

Válka mezi oběma hutními giganty o cenu dodávek železa proběhla již po privatizaci hutí. K největším hádkám došlo v letech 2003–2005. Firmy jsou na sobě navzájem závislé. ArcelorMittal dodává Evrazu tekuté železo, ze kterého firma vyrábí plechy pro stavbu zámořských lodí.

Jak se spor vyvíjel

2003–2008
Noví majitelé průmyslových gigantů se nedokážou dohodnout na ceně surového železa, z té doby trvají dosud nevyřešené soudní spory.

Jaro 2009
Evraz Vítkovice Steel a ArcelorMittal Ostrava se po letech sporů dohodly na systému stanovení cen železa.

16. května 2010
Ruská ocelářská skupina Evraz Group oznámila, že možná uzavře ocelárnu v ostravské firmě Evraz Vítkovice Steel kvůli vysokým cenám železa od Mittalu.

21. června 2010
Evraz oznámil Mittalu, že od něj v červenci nebude odebírat surové železo. O uzavření ocelárny není stále rozhodnuto.

1. července 2010
Evraz dočasně zavřel ocelárnu v Ostravě. Zaměstnanci zůstali na svých pozicích, aby v případě dohody s Mittalem mohli začít pracovat.

1. listopadu 2010
Společnosti Evraz a Mittal oznámily, že se ocelárna v Ostravě naplno rozjede v prosinci. Zaměstnanci se vrátí do práce ještě tento týden.

Evraz Vítkovice Steel spustí svou ocelárnu na plný výkon od začátku prosince. Produkci chce obnovit 20. listopadu. Kvůli sporu o ceně s ArcelorMittal Ostrava nevyráběla ocelárna od července, nyní se obě firmy dohodly.

Zaměstnanci ocelárny se vrátí do práce ještě tento týden. Musejí zařízení technicky připravit na obnovení provozu. V ocelárně pracuje 320 lidí. Na tiskové konferenci v Ostravě to v pondělí sdělil Zbyněk Kvapík, generální ředitel Evraz Vítkovice Steel.

"Podnikáme veškeré kroky, abychom obnovili provoz ocelárny kolem 20. listopadu. Od prosince ji pak chceme rozjet na plnou kapacitu," uvedl Kvapík. Obě společnosti uzavřely dohodu o dodávkách železa do konce příštího roku. Evraz se zavázal, že od ArcelorMittal odebere příští rok 550 000 až 600 000 tun železa.

ArcelorMittal Ostrava je podle generálního ředitele Augustina Kochuparampila připraven dodávat železo Evrazu, jakmile to bude potřebovat. Největší tuzemské hutní firmě ArcelorMittal způsobil výpadek dodávek pro Evraz také problémy. Je to pro ni klíčový zákazník, který odebíral největší množství železa, zhruba třetinu.

Zbrusu nový vzorec

Cena dodávaného železa se bude nově počítat podle vzorce, jenž bude odrážet hodnotu vstupních surovin. "Nyní jsme se dohodli po dlouhém vyjednávání na metodice stanovení ceny. Tato metodika je transparentní, bude platit do konce roku 2011," uvedl Kochuparampil. Podle informací ČTK ustoupily nakonec ze svých požadavků obě strany. "Bylo to složitých pět měsíců vyjednávání, ale díky pozitivnímu přístupu obou stran jsme dosáhli dohody, která je jistě kompromisem. Ale mohou s ním být spokojeni jak zaměstnanci, naše firmy, tak i kraj," podotkl Kochuparampil.

Podle Kvapíka naplánované množství 550 000 tun tekutého železa odpovídá objemu, které Evraz odebíral od ArcelorMittalu i v minulých letech. Jaké hospodářské škody oběma firmám výpadek v dodávkách železa a odstavení ocelárny způsobily, nechtěli ředitelé firem specifikovat.

O zprovoznění třetí vysoké pece v ArcelorMittalu kvůli možnému zvýšení produkce železa rozhodne až zlepšení na trhu. "Až uvidíme, že bude poptávka stabilní, tak teprve rozhodneme o tom, jestli rozjet třetí vysokou pec," podotkl Kochuparampil. Pec je podle něho již po modernizaci připravena ke zprovoznění.

Spor o cenu zastavil ocelárnu

Evraz přerušil výrobu v ocelárně na začátku července, protože považoval cenu železa od ArcelorMittalu za vysokou. Ten to odmítal s tím, že jeho cena odpovídá cenám na trzích.

Kvůli odstavení ocelárny zůstávala třetina jejích zaměstnanců doma a pobírala 80 procent mzdy. Další třetina prováděla v ocelárně údržbářské práce a poslední třetina vypomáhala v jiných provozech. Nyní všichni zaměstnanci začnou pracovat na obnovení provozu ocelárny.

Více o pozadí sporu a dopadech současné dohody naleznete v úterních HN.