Volby v USA

Kongresové volby: Američané v úterý rozhodnou o novém složení Sněmovny reprezentantů. Průzkumy naznačují, že zde Demokraté ztratí většinu. Volí se také 37 nových senátorů. 

Guvernérské volby: Hlasuje se také o 37 guvernérech státu, někde probíhají i referenda, například v Kalifornii o legalizaci marihuany.

Hlasování začalo v 10:00 SEČ ve Vermontu, jako poslední se uzavřou volební místnosti na Aljašce a na Havaji ve středu v 5:00 SEČ.

„Vydry jsou roztomilé, na tom se snad všichni shodnou.“ „Hyperbola žere děti.“ „Zakažte slogany, včetně toho mého!“  Takové a podobné transparenty trčely v pondělním odpoledním slunci nad davem, který zaplnil prostranství pod bílou kupolí Kapitolu.

Hesly jako „Mám rád svoji kočku“ nebo „Nevěřte všemu, co si myslíte“ mávali nad hlavou demonstranti, které sem svolal populární moderátor Jona Stewart. V centru Washingtonu se na jeho výzvu těsně před volbami sešlo několik stovek tisíc lidí.

Válka moderátorů

Manifestace nazvaná „Shromáždění za nastolení zdravého rozumu a/nebo strachu“ ale nebyla jen nevinnou zábavou, kterou by si Jon Stewart vymyslel  z dlouhé chvíle. Jeho shromáždění bylo přímou reakcí na demonstraci, kterou tři měsíce před tím do Washigtomu svolal jiný televizní moderátor, Glenn Beck z FOX News.

Muž, který se stal mediálním hlasatelem myšlenek hnutí Tea Party, a dnes je v USA jednou z nejvlivnějších osobností americké konzervativní pravice.

Na seznamu Jona Stewarta, který se ve svém satirickém pořadu Daily Show strefuje stejně často do politiků jako do médií, zaujímá Glenn Beck hodně prominetní místo.

Nikoli ovšem čestné, ale spíše jako jeden z nejkřiklavějších příkladů toho, jak současný nepřetržitý mediální proud, sycený stranickými kabelovými televizemi, v podstatě vytlačuje důvěryhodné informace na okraj dění.  A místo toho je mediální prostor zahlcen expresivními výkřiky, že s jednou či druhou politickou stranou se Amerika řítí do záhuby.

Pálení mravenců

„Média se mohou lupou podívat na problémy, které byly mimo náš zájem, mohou zvýraznit témata, která jsme před tím neviděli. Nebo mohou lupou pálit mravence, a pak mít celý týden diskusní pořady o náhlé neočekávané a nebezpečné epidemii hořících mravenců,“ řečnil Jon Stewart  za souhlasného potlesku.

Podle nedávného průzkumu je právě Daily Show pro bezmála čtvrtinu mladých lidí ve věku do 29 let, hlavním zdrojem zpráv. Ale jakkoli mělo být Stewartovo shromáždění ve Washingtonu zaměřeno mimo každodenní politiku, bylo jasné, že dav věrně kopíruje obecenstvo, které sleduje jeho televizní show.

Tedy mladší generaci, politicky většinově tíhnoucí od středu doleva.

Kabelové televize vs. Bílý dům

Jak na sebe bez váhání prozradila například Lisa Schulzová, která na Stewartově shromáždění do Washingtonu dorazila až z kalifornského San Franciska: „Volila jsem Obamu, a budu ho za dva roky volit znova. A klidně budu platit větší daně, když za to budu mít lepší školství a pořádek v ulici. A ne, že se budou muset propouštět policisté, jak se děje teď,“ snažila se Lisa překřičet právě vystupující Sheryl Crow se skupinou Roots, a pak se s vlajkou Kalifornie v rukách začala davem prodírat blíže k pódiu.

Dnešní výsledek demokratů by mohl ukázat, zda se Stewartovi, jak podle deníku Washington Post ve skrytu duše doufali i v Bílém domě, přece jen nepodařilo aktivizovat mladé voliče k vyšší účasti ve volbách.

Jeho shromáždění, stejně jako předchozí demonstrace Glenna Becka, ale jen potvrzují, jaký vliv mohou mít v současné Americe dříve okrajové kabelové televize. Sílu hlásné trouby, nebo zdravého rozumu? I to vše se může projevit v dnešních volbách.