Státní podpora výroby elektřiny ze slunce se zřejmě do budoucna omezí jen na malé elektrárny, které budou mít solární panely na budovách. Nové fotovoltaické elektrárny s panely na zemědělské nebo lesní půdě už na ni nárok mít nebudou.

Podporu nicméně neztratí již existující elektrárny, pokud budou dodávat proud do rozvodné sítě. Počítá s tím vládní novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kterou ve středu jednomyslně schválil Senát.

Předloha je jedním z opatření kabinetu, jež mají snížit lukrativnost budování solárních elektráren, a tak omezit nárůst cen elektřiny pro konečné spotřebitele. Ta se má zatím zvýšit od příštího roku maximálně o 5,5 procenta. Pokud novelu podepíše prezident, změna začne platit od příštího roku.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) uvedl, že bez přijetí novely by podle srpnových údajů vznikly solární elektrárny o celkovém výkonu až 2300 megawattů (MW). To by s ohledem na vysokou výkupní cenu solární elektřiny mohlo zvýšit cenu elektrického proudu o pětinu pro domácnosti a téměř o čtvrtinu pro firmy. "Což by mělo zejména pro konkurenceschopnost českého průmyslu naprosto devastující účinky," dodal ministr.

Dle jeho názoru zabrání přijetí novely do roku 2011 vzniku elektráren o výkonu zhruba 700 MW, čímž stát na podpoře ušetří zhruba 7,8 miliardy korun. Zdražení elektřiny chce vláda omezit také zavedením daně ve výši 26 procent za výrobu elektřiny ze slunečního záření a uvalením darovací daně na emisní povolenky.

Senátor ČSSD Jiří Bis uvedl, že do poloviny letošního října vznikly v Česku fotovoltaické elektrárny o výkonu 820 MW, přičemž distributoři prý již evidují žádosti o připojení elektráren o celkovém výkonu přes 9000 MW. Za každých připojených 100 MW bude nutné vyplatit v příštím roce podporu 1,2 miliardy korun. Výkupní cena elektřiny ze solárních elektráren byla pro letošní rok stanovena na 12 150 korun za megawatthodinu a je desetinásobně vyšší než cena elektřiny z klasických elektráren, dodal Bis.

Pro novelu zvedlo ruku všech 70 přítomných senátorů, byť si řada z nich stěžovala na to, že novela nebyla předložena dříve.

Novela počítá s tím, že nové solární elektrárny, které se podaří zprovoznit do konce letošního roku, budou mít 12 měsíců na to, aby je provozovatelé připojili do rozvodné sítě. Pokud se připojí, jejich právo na podporu zůstane zachováno. Podpora zdrojů na střechách a zdech budov s instalovaným špičkovým výkonem do 30 kilowatt bude platit od 1. března.

Nárok na podporu budou mít nově pouze takové zdroje, které dodávají proud do rozvodné sítě. To znamená, že už nebude možné podporovat výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu, tedy v takzvaných ostrovních systémech. Vláda předpokládá, že bez současného vysokého příspěvku se stane výstavba velkých solárních elektráren méně ekonomicky výhodná a postupně se omezí.

Značná podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, její garantovaná délka a právo přednostního připojení způsobily velký zájem investorů o výstavbu solárních elektráren. Tento zájem vyvrcholil tím, že začátkem letošního roku objem vydaných souhlasných stanovisek několikanásobně překročil kapacitu, již je schopna česká elektrizační soustava pojmout.