Letoun australské letecké společnosti Qantas, který se stal centrem zpráv o možném zřícení v Indonésii, nouzově přistál v Singapuru. Na jeho palubě bylo 459 lidí, z nichž zřejmě nebyl nikdo zraněn. Uzavřela se tak série matoucích informací, které dnes v ranních hodinách SEČ ze zpravodajských zdrojů přicházely.

V jedné chvíli podle zprávy agentury Reuters zřícení stroje potvrdila i sama letecká společnost Qantas.

Informace o možném leteckém neštěstí letu QF32 se objevily poté, co obyvatelé západní Indonésie oznámili, že po přeletu dopravního letadla slyšeli silnou explozi a na ostrově Batam objevili "velké kusy červenobíle pomalovaných" trosek.

"Ještě je sbíráme," řekl indonéské rozhlasové stanici Elfhinta policejní důstojník Eryana z Batamu, který používá jen jedno jméno. "Vypadá to jako Qantas, protože je to bíle a červeně pomalované," dodal.

Mluvčí letecké společnosti Qantas Emma Kearnsová, kterou cituje agentura AP, později upřesnila, že letadlu letícímu ze Singapuru do Sydney přestal fungovat jeden ze čtyř motorů. Stroj podle ní může bezpečně letět i se třemi motory, ale raději se vrátil a nouzově přistál v Singapuru poté, co vypustil palivo. Letoun typu Airbus A380, který pojme více než 500 cestujících, letěl z Londýna do Sydney s mezipřistáním v Singapuru.

Vedení aerolinek oznámilo, že dokud se incident nevyšetří, všechny stroje A380 zůstanou na zemi.

"Stále nevíme, co se přesně stalo a proč část motoru spadla na zem," řekl šéf aerolinek Alan Joyce.

Letecká společnost Qantas patří k nejbezpečnějším na světě a nikdy si ještě nepřipsala fatální zřícení letadla, napsala agentura Reuters. V roce 2008 nicméně vyrazila exploze ve vzduchu díru o velikosti dodávky do boku letadla Qantas 747-400; podle vyšetřovatelů tehdy vybuchla kyslíková lahev.

Při podobném incidentu letos 30. srpna vybuchl jeden z motorů letadla Qantas mířícího do San Franciska a jeho zlomky prorazily díry do krytu motoru. Vyšetřovatelé australského úřadu pro bezpečnost dopravy zjistili, že všechny lopatky byly buď zlomené nebo odlomené. Proč se to motoru letadla Boeing 747 stalo, zatím vyšetřovatelé stále ještě zkoumají.

Na zprávy o možném neštěstí ihned zareagovaly akcie společnosti Qantas, které poklesly o tři procenta, ale rychle se vrátily na původní úroveň.

Související