Letoun ATR-72 kubánské společnosti Aero Caribbean s 68 lidmi na palubě se ve čtvrtek večer zřítil v oblasti centrální Kuby. Zdroje z kubánského úřadu civilního letectví sdělily, že neštěstí nikdo nepřežil. Podle seznamu, který citovala kubánská televize, mezi oběťmi nejsou Češi ani Slováci.

Na palubě dvoumotorového letadla francouzské výroby, které letělo na pravidelné lince z haitského Port-au-Prince přes východokubánské Santiago de Cuba do Havany, bylo 28 cizinců. Kromě Latinoameričanů - z Mexika, Argentiny a Venezuely, cestovali letounem i Evropané - dva Němci, dva Rakušané, tři Nizozemci, jeden Francouz, Ital a Španěl - a jeden Japonec.

Úřady zatím příčinu havárie neznají. Záchranáři se na místo špatně dostávali kvůli husté vegetaci. Několik těl obětí sice už vyprostili, avšak práce na místě neštěstí komplikuje fakt, že trosky letadla stále hoří.

Podle agentury Reuters pilot vyslal nouzový signál, ale pak kontrolní věž se strojem ztratila spojení. Svědkové neštěstí uvedli, že letoun před pádem na zem provedl několik prudkých pohybů.

Zdravotnická zařízení v oblasti byla uvedena do pohotovosti, ale kolem půlnoci byla tato pohotovost odvolána s tím, že přeživší nelze očekávat.


Kritický let ze Santiaga do Havany měl být jedním z posledních před příchodem tropické bouře Tomas, která podle předpovědí zasáhne oblast východní Kuby během dneška. Kubánská média ve čtvrtek oznámila, že letecká a železniční doprava v oblasti Santiaga se zastaví do doby, než bouře pomine.

Společnost Aero Caribbean je dceřinou firmou kubánských státních aerolinií Cubana de Aviación.

Zatím poslední letoun se zřítil na Kubě v roce 2002. Dvojplošník sovětské výroby se 16 osobami na palubě, z valné většiny cizinci, se zřítil do vodní nádrže ve střední části Kuby.

Letecká nehoda se stala i v Pákistánu. Charterový letoun Cessna s dvaadvaceti lidmi na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Karáčí. Podle mluvčího letištní správy byla příčinou neštěstí technická závada. Havárii nikdo nepřežil.

Související