Příznivci příběhu o kouzelnickém učni Harrym Potterovi vážně ohrožují indickou soví populaci. Právě oni totiž stojí za rostoucí poptávkou po důležitém čarodějnickém doplňku - sovách sněžných. Bující obchod se sovami sněžnými rozpoutala podle ochránců přírody citovaných agenturou Reuters právě Harryho věrná sněžná sova Hedvika, která jej jako důvěrnice a spolehlivý posel provází na stránkách sedmidílného knižního příběhu i jeho úspěšné filmové adaptace.

Ekologická organizace TRAFFIC-India tento týden v Dillí zveřejnila studii, podle níž bylo na černém trhu k dostání 15 ze 30 druhů různých indických sov. Kromě poptávky filmových fanoušků, kteří napodobují každý detail svého oblíbeného hrdiny, stojí za obchodem se sovami také skutečnost, že části jejich těl se používají při různých tradičních obřadech.

Autor studie Abrar Ahmed tvrdí, že podnětem ke studii se stala žádost jeho přítele, zda mu může obstarat sovu na narozeninovou oslavu jeho syna, která se měla odehrát právě v harrypotterovském stylu.

"Hedvika sice tráví většinu času v kleci v Harryho pokoji, skutečné sovy jsou ale jako mazlíčci nevhodní, protože potřebují dostatek prostoru k letu a k lovu kořisti," vysvětluje Ahmed. "Po Harrym Potterovi je tady jakási podivná fascinace i mezi příslušníky městské střední třídy obdarovávat své děti sovami," řekl BBC indický ministr životního prostředí Džajrám Rámeš.

Tradiční indičtí kouzelníci, tantrici, používají podle zprávy při svých rituálech soví kosti, peří, drápy a orgány, stejně jako ptačí krev a slzy. Soví péřová "ouška" se považují za záruku kouzelných sil a patří mezi drahé a žádané artikly. Jeden kouzelnický obřad vyžaduje smíchání základu oušek se semeny a mlékem, sušený prášek se potom rozpráší na hlavu člověka a má pomoci jej hypnotizovat.

Související