Nového předsedu ČSSD příští rok zvolí - stejně jako dosud - delegáti březnového sjezdu strany. Rozhodl o tom v sobotu Ústřední výkonný výbor ČSSD. Možnost, aby o novém předsedovi strany hlasovali všichni její členové, o které strana diskutovalo už několik let a měla se stát symbolem její modernizace a nové tváře, tak padla.

I když drtivá většina špiček strany včetně obou hlavních konkurentů na post předsedy - tedy Bohuslava Sobotky a Michala Haška - byla pro přímou volbu, ta nakonec těsně neprošla. A to kvůli obavě, že by se hlasování nezúčastnilo potřebných 50 procent členské základny a to by tak byla neplatné. Samu stranu by přitom zorganizování přímých voleb stálo na tři miliony korun.

Během hlasování přitom nastala paradoxní situace, kdy delegáti nejdříve odsoulasili velkou většinou způsob, jakým bude přímá volba probíhat. Jenže vzápětí při následujícím hlasování samotný návrh na uskutečnění přímé volby zamítli – pro zvedlo ruku jen 57 ze 117 členů ústředního výboru.

Vedení ČSSD se přitom neobává, že by stávající model voleb nebyl odolný vůči účelovým náborům ve straně, které mohou ovlivnit, kdo bude vyslán jako delegát na volební sjezd. To se dělo především v severních Čechách.

„Manipulovat se dá vždy, ale neobávám se, že by se to dělo,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Máme pojistky, aby k účelovým náborům nedocházelo,“ uvedl Sobotka a jako příklad uvedl, že strana rozhodla o přeregistraci členů strany v Litoměřicích, které se právě rekordnáím nárůstem členské základny proslavily.