Kontroverzi vyvolal v Británii záměr vlády zpřísnit podmínky pro pomoc v nezaměstnanosti, která má být u dlouhodobě nezaměstnaných podmíněna požadavkem veřejně prospěšných prací, třeba zametáním ulic nebo údržbou veřejných parků.

Návrh je součástí reformy systému sociálního zabezpečení, kterou ve čtvrtek předloží ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith a která má pomoci najít rozpočtové úspory.

Podle nových návrhů budou muset dlouhodobě nezaměstnaní pracovat čtyři týdny 30 hodin týdně. O zařazení do těchto pracovních turnusů budou rozhodovat poradci na pracovních úřadech, pokud dojdou k názoru, že nezaměstnaný si potřebuje podle Duncana Smithe "osvojit návyky a rutinu zaměstnání".

Démonizace a demoralizace

O konkrétní práci pak rozhodnou místní rady. Má se jednat například o úklid ulic nebo zahradnické práce v parcích. Pokud se nezaměstnaní nepodřídí, přijdou na tři měsíce o podporu ve výši 65 liber týdně.

Návrh kritizuje mimo jiné Rowan Williams, který je duchovním vůdcem státní anglikánské církve. Vyjádřil obavy, že vládní přístup k reformě sociálního zabezpečení povede k démonizování a demoralizování "zranitelných" žadatelů o podporu. "Lidé se často do takovéto situace dostali ne proto, že jsou zkažení, hloupí nebo líní, ale protože vnější okolnosti byly proti nim," řekl v rozhlasovém rozhovoru Williams.

Podle něj reformy v takovém směru povedou k tomu, že "lidé hledající práci se dostanou ještě hlouběji do klesající spirály nejistoty a beznaděje".

Hra podle pravidel

Stínový labouristický ministr sociálních věcí Douglas Alexander zase kritizoval vládu za to, že se "zaměřuje na lidi, kteří nechtějí pracovat, a nic nenabízí těm, kdo práci nemají"

Náměstek ministra financí Danny Alexande ale považuje nový program za perspektivní. Podle jeho názoru pomůže dlouhodobě nezaměstnaným s adaptací na požadavky práce na plný úvazek a také má odhalit lidi, kteří neoprávněně pobírají příspěvek v nezaměstnanosti a současně pracují. "Poselství je jasné: hrajte podle pravidel, nebo to bude obtížné," řekl Duncan Smith listu The Daily Telegraph.

Podporu v nezaměstnanosti má v Británii asi pět milionů lidí. Z nich asi 1,4 milionu je na podpoře aspoň devět let z posledních deseti.

Související