Kolem pondělní vraždy prominentního slovenského právníka Ernesta Valka a jejího motivu panují stále nejasnosti. Záhadné okolnosti nestojí podle slovenského tisku jen za vraždou, ale i za jejím vyšetřováním, které je podle nich v rukou Valkových nepřátel.

Prominentní právník a poslední šéf československého ústavního soudu Valko byl podle slovenského listu Plus jeden deň zasažen dvěma výstřely, jedním do hlavy a druhým do hrudníku, přímo do srdce. List se odvolává na záznam zasahujících složek na místě činu. Toto tvrzení je ale v rozporu s oficiálními zprávami policie a ministerstva vnitra, podle nichž byl Valko zasažen jen jednou střelou do hrudníku.

Ministr vnitra Daniel Lipšic odpoledne s odvoláním na výsledky pitvy zopakoval, že Valka usmrtila jediná střela. "Domněnky... o jakési ráně jistoty vyloučil ohledávající soudní lékař přímo na místě činu i zmíněná pitva," prohlásil Lipšic.

Spekulace nad motivem vraždy

Ministr také zpochybnil teorii o možném motivu vraždy, za nímž má být jedna z mnoha kauz, kterým se Valko věnoval. "Pokud má kterýkoli bezpečnostní analytik důvěryhodnou informaci o motivu vraždy, měl by to v první řadě oznámit orgánům činným v trestním řízení," dodal.

Některá slovenská média ve čtvrtek o motivech spekulovala. Bezpečnostní analytik a novinář Milan Žitný v analýze pro deník Sme naznačil, že za motivem může být záměr pověřit Valka zastupováním Tiposu. "Způsob provedení vraždy Ernesta Valka nese všechny znaky profesionální práce, které předcházela důkladná příprava od obhlídky terénu, vypracování plánu akce a rozdělení úloh přes výběr střelce, místa střelby a únikových cest až po zahlazování stop. A také rychlé šíření špinavých fám," napsal Žitný. Narážel tak na pomluvy o údajné Valkově zálibě v kokainu. Na profesionály prý ukazuje přítomnost acetonu, sloužícího k zahlazování pachových stop. Valko podle několika médií před smrtí telefonoval kolegyni a stěžoval si na zápach acetonu v domě.

Deník Nový čas zase přišel s tezí, že za smrtí mohou být takzvané Duckého směnky. Exministr hospodářství a bývalý šéf Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ján Ducký podepsal směnky za stovky milionů eur. Valko jako obhájce SPP u soudu dosáhl toho, že stát nemusel vyplatit 7,5 miliardy slovenských korun (podle tehdejšího směnného kurzu 248,95 milionu eur) za 21 směnek, v oběhu však zůstaly další kontroverzní směnky. Právě Valko, který se před dvěma týdny stal členem Dozorčí rady SPP, měl být podle Nového času pověřen zastupováním SPP i v případě zbylých směnek.

Pohřeb známého a politicky aktivního právníka by se podle Nového času měl konat příští týden v úterý.