Jaká je budoucnost Su Ťij?

Budoucí role Su Ťij zůstává nejasná, ostatní prodemokratické strany se nicméně těší na její vedení, poznamenal Reuters. "Považujeme ji za národní vůdkyni, nepatří k žádné skupině nebo straně. Patří celé zemi," prohlásil lídr Národní demokratické síly (NDF) Kchin Maun Schwei.

Su Ťij v projevu také uvedla, že necítí žádnou zášť proti těm, kdo ji věznili. "Věřím v lidská práva a ve vládu práva," zdůraznila.

Příjezd pětašedesátileté představitelky demokratického hnutí do sídla NLD provázelo nadšení. Lidé obklopili její vůz, takže podle DPA mohla sotva otevřít dveře auta. Její ochranka jí musela vytvořit koridor, aby mohla slavícím davem projít. Ještě před projevem, který podle očitých svědků poslouchali nejen příznivci, ale také civilní agenti režimu, se sešla se zahraničními diplomaty.

Známá barmská disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij v neděli, den po svém propuštění z domácího vězení, vyzvala tisíce svých stoupenců, aby usilovali o demokracii v Barmě ovládané vojenským režimem a aby stáli za svými právy. Vyslovila se pro přímá jednání s představiteli junty a zdůraznila, že vždy bude bojovat za svobodu projevu a za lidská práva. Její proslov podle agentury Reuters naznačoval, že může usilovat o politickou roli v zemi.

"Věřím v lidská práva a věřím v právní řád. Vždy budu za tyto věci bojovat," řekla Su Ťij svým stoupencům, kterých se před sídlem její opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) shromáždilo asi 5000. Byl to její první velký projev od sobotního propuštění na svobodu po sedmi letech strávených v domácím vězení .

"Chci pracovat se všemi demokratickými silami a potřebuji podporu těchto lidí," nastínila své plány. Upozornila, že v demokracii "lidé kontrolují vládu". "Uznávám lidi, kteří budou kontrolovat i mě," dodala.

Vybuduje Su Ťij novou NLD?

"Pojďme spolu přímo jednat," vzkázala přes novináře šéfovi vojenské junty Thanu Šweiovi. S předsedou Státní rady pro mír a rozvoj (SPDC), jak se Šweiův post oficiálně nazývá, se naposledy za podpory OSN sešla během tajných rozhovorů v roce 2002.

"Jsem pro národní usmíření. Jsem pro dialog. Ať mám jakoukoli autoritu, využiji ji k tomuto cíli." řekla.

"Musíte si stát za tím, co je správné," prohlásila dále Su Ťij. "Pokud chceme dosáhnout toho, co chceme, musíme to učinit správným způsobem," dodala a zdůraznila, že "základem demokratické svobody je svoboda slova".

V rozhovoru s novináři, se kterými se sešla po projevu, odmítla přímo říci, zda vyzve Západ, aby přehodnotil sankce proti režimu. "Pokud lidé opravdu chtějí zrušit sankce, zvážím to," řekla. Dodala, že je nyní čas, kdy Barma potřebuje pomoc. "Každého žádáme, aby nám pomohl. Východní státy, západní státy. Celý svět...," řekla.

Zmíněné sankce podle některých názorů dopadají na prosté obyvatele země a naopak umožňují juntě, aby získala monopol na bohaté zdroje nerostného bohatství. Země má mimo jiné velké zásoby ropy.

Podle Reuters se nyní očekává, že Su Ťij se pokusí znovu vybudovat NLD. Její strana v roce 1990 vyhrála volby, ale junta vítězství ignorovala. Nedávno musela NLD podle nového volebního zákona ukončit činnost. Parlamentních voleb, které režim před týdnem uspořádal a které kritici označili za frašku, se nezúčastnila.

Su Ťij strávila v internaci s přestávkami celkem patnáct z posledních zhruba dvaceti let života. Barmská justice ji věznila bez soudu až do loňského srpna, kdy porušila podmínky dřívějšího trestu. Následně byla odsouzena k dalšímu domácímu vězení. Její poslední trest vypršel v sobotu.