1. Vyměnit politiky

Chtěl by někdo něco víc? "Nevolte ty, kteří nás do tohoto stavu přivedli," žádaly HN před rokem. Pryč jsou Mirek Topolánek i Jiří Paroubek, ze sněmovny vypadly i další zkompromitované postavy a nahradilo je 118 nováčků, nejvíc v historii. Téměř třicet procent voličů dalo šanci novým stranám TOP 09 a Věci veřejné. Podzimní volby ale už ukázaly, že nadšení vyprchává a nejlepší nepřátelé z ODS a ČSSD k sobě znovu nacházejí cestu na mnoha radnicích a magistrátech.

 


 

2. Vykořenit korupci

Loni dvaapadesátí, letos třiapadesátí, sestup Čeka po žebříčku vnímání korupce Transparency International pokračuje. "Mor české politiky a byznysu", jak jsme to loni nazvali, už rozčílil voliče tak, že na jaře i na podzim tvrdě trestali ty, kteří upadli do sebemenšího podezření. Vláda si boj s korupcí napsala do čela svého programu, zatím však nevyprodukovala víc než zábavnou brožuru ministra vnitra Radka Johna. Mnohem silnější indicií případného obratu k lepšímu bude vyšetřování zakázek na ministerstvu obrany.

 


 

3. Dát vládě silnější mandát

Česko má nejsilnější vládu v historii - 118 poslanců je zcela luxusní většina, na niž ani nebyla potřeba změna volebního systému, po které jsme loni volali. V květnu totiž propadl výjimečný počet hlasů, a tak vláda může nejvíc děkovat Miloši Zemanovi a Janě Bobošíkové, kteří fakticky ukradli Jiřímu Paroubkovi jeho vysněné "zářivé" volební vítězství. To se ale už příště opakovat nemusí, a tak vláda chystá úplně nový volební kodex.

 


 

4. Zlepšit vzdělání

Modla uplynulých let, mít co nejvíce vysokoškoláků, musí být vystřídána snahou o co nejvyšší kvalitu vzdělání. K tomu pomůže školné, které zvýší motivaci i možnost zaplatit nejlepší profesory. Toto konstatování zůstává po roce opět jen přáním. Byť se k němu současná vláda hlásí o poznání víc než ty minulé. Například příští rok dostanou vysoké školy na studenty jen 80 až 90 procent letošních prostředků a zbytek se jim rozdělí už podle kvality, což je cesta správným směrem.

 


 

5. Poslat více studentů do ciziny

Česku nejvíc prospěje, když mladá generace získá větší možnost studovat a pracovat v zahraničí. Ve srovnání například s Polskem máme velký handicap v počtu lidí, kteří studují či pracují venku - u nás jen tři procenta vysokoškoláků studují v zahraničí. Stát není v tomto směru ani po roce příliš aktivní. Například větší podpora výuky jazyků na školách je zatím jen slibem na papíře.

 


 

6. Vyjasnit si dlouhodobou vizi

Jaká má být tahle země za deset dvacet let? Nezadlužená a nezkorumpovaná, odpovídá vláda Petra Nečase. Na podrobnější popis stavu jí ale zatím nezbyl čas, řeší se "provozní problémy" s napjatým rozpočtem či vyplouvající korupční skandály. Zopakujme alespoň pár našich otázek z loňska: Budou jaderné elektrárny a kde? Kolik je potřeba univerzit? Kolik vysokých škol? Kde budou dálnice a kde stačí rychlostní silnice? Úkol trvá.

 


 

7. Definovat národní zájmy

Česko se musí bránit evidentním snahám Ruska o ovládnutí klíčových energetických odvětví, zněl loni náš požadavek. Strany vládní koalice si vůči Rusku udržují přece jen větší distanc než svého času Jiří Paroubek či Václav Klaus. Rozhodující zkouškou bude ale tendr na dostavbu Temelína, o nějž projevuje mimořádný zájem Rossatom přímo spojený s Kremlem. Vláda už řekla, že v tendru budou hrát roli i jiné než čistě ekonomické faktory.

 


 

8. Omezit vliv státu

Nebudeme zvyšovat přímé daně, znělo před volbami zprava po celou volební kampaň. O půl roku později jsou daně vyšší, stokoruna z daňového základu pro každého byla zamaskována coby "solidární povodňová daň". Na další požadavky se zatím nedostalo, vláda se ale tváří, že o nich ví. Takže pro jistotu: zrušit daňové výjimky, zjednodušit další odvody a pravidla pro podnikání a omezit formální povinnosti, kterými nás stát zatěžuje.

 


9. Zastavit zadlužování

Když se kabinet sám nazve "vládou rozpočtové odpovědnosti", měli bychom být nejspíš spokojeni. Byl by to ale bianco šek, vždyť sám premiér Petr Nečas nazval nedávno dosavadní aktivity své vlády "tupými účetními operacemi". Zásadní reforma sociálních a mandatorních výdajů, po níž jsme loni volali, stejně jako přelomové změny v daňovém systému a zdravotnictví mají teprve přijít. Příští rok bude pro vládu rozhodující, pak už se zase začnou blížit volby.

 

 


 

10. Změnit důchodový systém

"Penzijní reforma je jedním z hlavních důvodů existence této vlády," prohlásil ve včerejších HN ministr financí Miroslav Kalousek - takže teď to jen dodržet. Zatím nejčastěji zmiňovanou změnou je sjednocení sazeb DPH na 19 procent, jak si přeje Kalousek. To by ovšem dopředu takřka stoprocentně vylučovalo možnost podpory levicové opozice a po příštích volbách by se mohlo začínat zase znovu. Jasno by mohlo být v prvním pololetí 2011.

 


 

11. Lépe využít peníze z Evropské unie

Španělsko a Portugalsko jsou příkladem civilizačního skoku díky penězům ze strukturálních fondů EU, které vlády nasypaly do silnic, rychlé železnice nebo letišť. Česko naopak patří v EU k nejhorším. Stejně jako loni. Je v polovině šestiletého dotačního období a dokázalo za tu dobu získat jen asi 30 procent přidělených dotací. Naprosto zoufalé jsou například dotace pro vědu. Stále chybí jasné dlouhodobé plány a pružnější systém vyřizování žádostí.

 


 

12. Zlepšit podmínky pro vědce

Čeští vědci sice patří v mnoha oborech ke světové špičce, ale ve srovnání se svými zahraničními kolegy mají k dispozici zoufale málo peněz. Politici ani po dvaceti letech nezměnili systém, kdy dostávají průměrní i výjimeční vědci stejně prostředků. Od loňského roku se změnilo jen to, že stát přidal akademii věd půl miliardy. Systém ale zůstává stejný. Stát zatím neumožnil, aby do vědy teklo víc peněz ze soukromého byznysu.

 


13. Na úřady psát jen e-mailem

Jsou země jako třeba Estonsko, kde se dá přes internet i volit. Když začátkem loňského listopadu spustily české úřady projekt datových schránek, zkolabovaly počítače na soudech. Kvalitní systém elektronické komunikace mezi státem a jeho občany výrazně šetří čas podnikatelů a peníze státu, který nepotřebuje tolik úředníků. Ani letošní květnové volby a nová vláda zatím nepřinesly naději na nějakou významnou změnu.

 

 


 

14. Prezidenta volit přímo

Přímá volba prezidenta, ale i starostů nebo hejtmanů, by přinesla jasnější mandát a zamezila zákulisním machinacím politických stran. Za poslední rok se šance, že si dalšího prezidenta budou v roce 2013 volit už občané, značně zvýšila. Opoziční ČSSD už zkusila jeden návrh prosadit sněmovnou, ale neuspěla. Vláda Petra Nečase chystá vlastní. Koaliční strany se ale zatím nedohodly, jak by měla taková volba proběhnout a jaké by měl mít prezident pravomoci.

 


15. Dostat lobbing pod kontrolu

V Česku se lobbistům mimořádně daří prosazovat přes politiky své zájmy. Tragicky totiž chybí jinde naprosto běžná pravidla pro lobbing. Oproti loňsku se stav nezměnil. S květnovými volbami ale přišel i příslib nového stylu politiky a koaliční poslanci se zavázali, že změní nepřehledný způsob schvalování zákonů tak, aby už pro lobbisty nebylo tak snadné upravit si je podle svého.

 

 


16. Ukončit policejní čistky

Každoročně varuje BIS před bujením korupce, narůstající hospodářskou kriminalitou, neprůhlednými státními zakázkami či prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy. Policie vůbec nestačí tempu, jakým se tyto negativní jevy šíří. Ani po roce nepřicházejí politici s řešením. Ministru vnitra Radku Johnovi se například dosud nepodařilo najít nového policejního prezidenta, který by z policie udělal akceschopnější orgán.

 

 


17. Usnadnit policii boj s korupcí

Policie v boji s korupcí i hospodářskou kriminalitou jednoznačně prohrává. I proto, že se politici dosud nerozhoupali k tomu, dát jí do rukou účinnější nástroje. Institut agenta provokatéra sice politici v minulých letech zavedli, ale prakticky se nepoužívá. Má příliš omezené pravomoci. Za poslední rok se situace vůbec nezlepšila. Firmy s anonymními majiteli se stále mohou účastnit tendrů, zavedení trestnosti pro celé firmy je v nedohlednu.

 

 


18. Odpolitizovat státní správu

Politické strany mají neúměrný a často i zhoubný vliv na to, kdo bude na nejvyšších místech úřednické hierarchie. Česko je jedinou zemí EU, ve které neplatí služební zákon, který vymezuje práva a povinnosti úředníků. Rok od chvíle, kdy HN zahrnuly tento bod mezi největší problémy země, je situace snad ještě horší. Po květnových volbách se znovu přidělovaly trafiky vysloužilým politikům a znovu ve velkém.

 

 


19. Odpolitizovat televizi

To vodítko leží už nějak dlouho na zemi a je jen otázkou času, kdo a kdy ho zvedne, zní dnes v nadsázce na Kavčích horách. Volby zbavily vlivu hlavní stranické "dohlížeče" Ivana Langera i duo Petr Dimun-Jaroslav Tvrdík. Nová vládní koalice už slíbila, že připraví nový zákon o ČT, který by měl významně redukovat vliv politiků na veřejnou televizi a zejména její zpravodajství. Změnit by se měl systém volby do Rady ČT, který byl doteď plně pod kontrolou stran.

 

 


20. Postavit Kaplického knihovnu

Chobotnice od architekta Jana Kaplického je nejlepším symbolem české uzavřenosti a malosti posledních let. Pražským politikům, hlavně z ODS, se stavba prostě nelíbila, zamítli ji. Podzimní hon na voliče ale přinutil ODS změnit názor. Slíbila blob postavit. Stejně jako ČSSD nebo TOP 09. Byl to ale jen předvolební slib, je možné, že se opět objeví nějaký "nepřekonatelný" problém, třeba s hledáním pozemku, kvůli kterému se to zase nepodaří.