Podivné historky okolo ruských špionů dopadených v USA, deportace ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta z Thajska do USA či začínající soudní proces ve Vídni s údajnými zábijáky odpůrců čečenského promoskevského prezidenta Ramzana Kadyrova mohou ve svém součtu podkopat "nový počátek" ve vztazích Ruska se Spojenými státy a se Západem jako celkem. I taková varování zaznívají ze středečních komentářů ruského tisku.

"Škody na pověsti mají tu nepříjemnou schopnost, že se zvětšují spolu s tím, jak se hromadí," upozornil v listu Kommersant politolog Dmitrij Oreškin. Ojedinělé případy prý partneři raději přehlédnou, ale ve větším množství je přimějí zamyslet se nad účelností partnerství a jeho riziky. Situaci zhoršuje oslabení amerického prezidenta Baraka Obamy a rostoucí kritika Obamova "restartu" vztahů s Moskvou v USA.

Na vídeňský proces s trojicí obviněných z účasti na vraždě zběhlého člena Kadyrovovy gardy Moskva nejspíše hned nezareaguje a bude vyčkávat na další postup.

"Logika Moskvy je prostá: Evropa životně závisí na ruských energiích, a tak překousne i tuto věc a uklidní se. A USA nutně potřebují přepravu do Afghánistánu a spolupráci s Moskvou ohledně Íránu. Ale podobné úvahy nepřihlížejí k dlouhodobějším následkům z nahromadění nedůvěry," varuje Oreškin.

S ohledem na případy opakovaně souzeného ropného magnáta Michaila Chodorkovského, úmrtí právníka zahraničního fondu Sergeje Magnitského v ruské cele, otrávení zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v Londýně či vražd bratrů Jamadajevových, kteří také patřili ke Kadyrovovým odpůrcům, může vídeňský případ podle politologa časem dostat jiný rozměr.

Evropští politici totiž dostávají další argument k hledání alternativ, které by zmenšily energetickou závislost, i k přibrzdění rozhovorů o zrušení víz pro Rusko. Pochyby vznikají i u investorů, kteří mohou dát přednost podnikání v Brazílii, Indii či Číně.

Studená válka

Celkově vývoj situace hrozí zachováním starých a vytvořením nových překážek mezi Západem a Ruskem, což rozradostní jedině stoupence 'euroasijské cesty rozvoje'," uvádí list Kommersant.

"Na první pohled rozdílné záležitosti spojuje společný rys: Moskva v zahraničí naplno nevyužívá ani 'měkkou sílu' kulturních a vědeckých úspěchů a osobních kontaktů intelektuální elity, ani vysoce vyspělé metody práce. Zato jsou v chodu hluboce zastaralé nástroje studené války: dodávky zbraní, verbování agentů a ovlivňování smýšlení," píší Vedomosti.

V Butově případu, okolo kterého zaznívá z Moskvy antiamerický pokřik, se však podle listu Rusku vymstilo hlavně to, že dosud nemá s Bangkokem uzavřenu dohodu o právní pomoci.

Související