Tvrzení cyklisty Alberta Contadora, že se zakázaný clenbuterol se dostal do jeho těla z kontaminovaného masa odmítla Světová antidopingová agentura WADA. Podle španělského tisku její zástupci zkoumali masné výrobky z řeznictví v baskickém Irúnu, které trojnásobný vítěz Tour de France snědl a na jehož závadnost se odkazoval. Testy ale žádné stopy clenbuterolu nezjistily.

Ani z masa ani z léků

Deník El País citoval údajné informace ze zprávy WADA, podle nichž se v těle španělské hvězdy nemohla objevit zakázaná látka po požití masa ani po lécích na astma.

Vyšetřovatelé WADA vycházeli i ze závěrů studie Evropské unie, podle níž ze 300 tisíc vzorků masa v roce 2008 se pouze u jednoho objevilo podezření na kontaminaci clenbuterolem. Studie Veterinárního institutu v Záhřebu navíc poukazuje na to, že tato látka vpíchnutá do živého vepře vymizí do dvou týdnů tak, že množství clenbuterolu není považováno při dopingovém testu za přestupek.

Právníci jsou proti

Všechny tyto závěry by snižovaly Contadorovy šance vyváznout z dopingové kauzy bez trestu. Tým jeho právníků však zjištění WADA odmítá a stojí si za tím, že bylo maso kontaminováno. "Z dokumentů UCI, které byly zaslány španělské federaci, není jasné, že by WADA prováděla nějakou analýzu. Není možné rozhodnout, že maso nebylo kontaminované," uvedli cyklistovi právníci v prohlášení.

Sedmadvacetiletý Contador měl pozitivní dopingový test na clenbuterol na letošní Tour a Mezinárodní cyklistická unie (UCI) ho až do vyřešení případu suspendovala. Kromě toho se v jeho krvi našly i stopy po změkčovadlech plastů, což by mohlo ukazovat na užití nedovolené transfuze.