Ve velmi nepřehledné situaci se nacházejí obyvatelé Madagaskaru. Vojenští důstojníci oznámili, že nad státem převzali moc. Vláda ale tvrdí, že je schopna jakýkoli převrat potlačit. Co bude dál, nikdo neví.

"Jestli došlo ke vzpouře, budeme muset zasáhnout. Nemůžeme vyjednávat s někým, kdo se vzbouřil," řekl agentuře Reuters generál vojenské policie Andrianazary po mimořádné schůzce nejvyšších armádních představitelů.

Premiér země Albert Camille Vital mezitím vyzval k poslušnosti uvnitř bezpečnostních sil a prohlásil, že jednotky zajistí dodržování zákona. "My jsme již přijali naši zodpovědnost a vyzýváme obyvatele, aby zůstali v klidu," oznámil také Vital, po jehož boku stáli vrchní armádní představitelé.

Plukovník Charles Andrianasoavina, který pravděpodobně stojí v čele povstalců, předtím u kasáren poblíž letiště v hlavním madagaskarském městě prohlásil, že byl vytvořen "vojenský výbor pro blaho lidu", aby vládl Madagaskaru.

Později televizi France 24 řekl, že jeho skupina zatím nepozastavila činnost vlády, ale že to je její záměr. Chce prý  převzít kontrolu na prezidentským palácem a podle situace také nad mezinárodním letištěm.

Andrianasoavina byl jedním z hlavních podporovatelů prezidenta Andryho Rajoeliny, který se k moci dostal pučem v březnu loňského roku. Armáda Madagaskaru je od převratu v roce 2009 nejednotná. V květnu tohoto roku například část vojenské policie na krátko obsadila vojenskou základnu. Místní vzpouru potlačila armáda.

V centru hlavního města Madagaskaru je podle svědků zatím klid. Na čtvrtém největším ostrově světa dnes občané rozhodují v referendu o přijetí nové kontroverzní ústavy. Hlasování je považováno za test důvěry občanů v prezidenta Rajoelinu.