Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který je od října zadržován v Praze na základě ukrajinského zatykače, v České republice požádal o politický azyl. Oznámil to ve čtvrtek kyjevský tisk s odvoláním na nejmenované informované zdroje. Ukrajinská prokuratura zprávu nepotvrdila.

Podle webového serveru ukrajinského listu Kyiv Post není jasné, kdy se Danylyšyn pro podální žádosti o azyl rozhodl.

Politik Ukrajině údajně způsobil škodu ve výši 13,9 milionu hřiven (31 milionu korun). Letos v srpnu na něj byl vydán mezinárodní zatykač.

 

 

Exministr, který veškerá provinění odmítá, byl zadržen v Praze v polovině října. V současné době je v předběžné vazbě. Ukrajinské justiční orgány se nedávno obrátily na české úřady s prosbou, aby bylo Danylyšynovo vydání urychleno. Podle kyjevské generální prokuratury ukrajinské úřady už do České republiky odeslaly všechny potřebné dokumenty.

Ukrajinská opozice označuje kriminalizaci Danylyšynova ministerského působení za projev politického pronásledování, jemuž chce nynější vláda prezidenta Viktora Janukovyče vystavit vlivné reprezentanty opozice. Danylyšyn byl ministrem ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové v letech 2007 až 2010.

Ukrajinská prokuratura se podle kyjevských médií ke zprávám o Danylyšynově žádosti o politický azyl nevyjádřila. Mluvčí kyjevského ministerstva zahraničí ve čtvrtek ukrajinským novinářům řekl, že jeho úřad o žádosti nic neví, ale pokusí se co nejrychleji zprávu prověřit.

Na informace o Danylyšynově údajném rozhodnutí ve čtvrtek reagovali představitelé hlavní ukrajinské vládní Strany regionů. "Politickým azylem v Česku se chce Danylyšyn vyhnout odpovědnosti za porušování zákonů, kterého se dopustil," cituje tisková služba Strany regionů právního experta strany Vladimira Olijnyka.

Danylyšyn by podle něj místo politických proklamací měl jasně odpovědět na předložená obvinění, a pokud se jeho vina prokáže, měl by nést odpovědnost. "Pokud se vysoce postavené úřední osoby budou skrývat pod záminkou politického azylu, nikdy korupci neporazíme," řekl ukrajinský poslanec.

Související