Poslední americké jaderné zbraně na ochranu Jižní Koreje byly ze země odstraněny v roce 1991. Teď se ale naskytla možnost znovu je rozmístit.

V návaznosti na pár dní staré informace, že Kim Čong-il nechal spustit na dva tisíce centrifug ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu, by mohl již za pár dní jihokorejská vláda projednávat, zda požádat Spojené státy o opětovné umístění zbraní či ne.

Jak informoval list Financial Times, zdejší ministr obrany Kim Te-jong v parlamentu řekl, že by Soul měl o takovém kroku popřemýšlet.

Když se ho ale poslanci ptali, jestli by se podle něj měly americké atomové zbraně vrátit na korejský poloostrov, odpověděl, že musí celou situaci po poradě se členy bezpečnostního výboru ještě "probrat".

Úředníci KLDR o spuštěných centrifugách v Jongbjonu řekli americkému expertovi Siegfriedu Heckerovi, který do země přijel zkoumat vážnost situaci. Zda jsou skutečně funkční tým vědců ze Stanfordské Univerzity nezjistil, viděl jich ale prý několik stovek.

Odhalený jaderný program svého severního souseda, jihokorejští představitelé zhodnotili slovy, že se jedná o "opravdu vážný problém". Washington novinky z KLDR označil za další z mnoha "provokací", ke kterým se administrativa "Drahého Vůdce" čas od času uchyluje.

Rozmístění amerických jaderných zbraní směrem na Pchongjang by podle mnoha politologů mohlo vyvolat válečný konflikt. Také s tím tak musí jihokorejská vláda při diskuzi ohledně navrácení hlavic měla počítat.

Jongbjon, KLDR, Korea, jaderný program, zbraně
Související