Slovenští strážníci na parapetu jednoho z barů ve Štefánikově ulici našli ležet bombu.

Před příjezdem policejních expertů byla ulice v centru Bratislavy na více než hodinu uzavřena. Kdo tam výbušninu nechal a proč, zatím vyšetřovatelé zjišťují.

Bratislavský policejní mluvčí František Peczár potvrdil, že na parapet baru někdo položil sto gramů průmyslové trhaviny i s rozbuškou. "Důvody umístění (výbušniny) jsou předmětem vyšetřování," doplnil Peczár s tím, že další podrobnosti sdělit nemůže.

Policie podle něj přijala hlášení o nálezu podezřelého balíčku, který připomínal nástražný systém, asi ve 12:44. Na místo byly vyslány policejní hlídky, byla zastavena doprava v ulici v obou směrech a z domu evakuováni lidé. Specialisté poté zjistili, že balíček obsahuje průmyslovou trhavinu. Ve 13:45 byl obsah balíčku zneškodněn a doprava Štefánikovou ulicí plně obnovena.

Bezpečnostní odborník Juraj Zábojník slovenskému rozhlasu řekl, že výbušniny bylo dostatečné množství, aby zabila nebo vážně zranila člověka v okruhu několika metrů. "Sto gramů je dost hodně na to, aby to způsobilo nejen materiální škody, ale i lidské ztráty," uvedl.

Protože se událost stala poblíž prezidentského sídla, mnozí se shodují na tom, že šlo s největší pravděpodobností o jakousi výstrahu. Bomba nyní poputuje na expertízu, poté by ji měli specialisté zneškodnit.

"Již bylo zahájeno trestné stíhání za nedovolené ozbrojování," potvrdil Peczár. Pachateli tak podle slovenských zákonů hrozí několik let vězení.

Ve velké většině případů jsou informace o výbušninách v okolí vládních budov falešným poplachem. Zatím poslední případ zaregistrovali policisté na bratislavském letišti M. R. Štefánika, kde někdo ohlásil uložení bomby, jak připomíná server Sme.sk. Po prohledání ale policie na místě nic nenašla.

Související