Před týdnem oznámili zasnoubení. Nyní po dnech plánování princ William a jeho nastávající Cathrine Middletonová prozradili datum svatby.

Britský princ si svou snoubenku vezme 29. dubna příštího roku ve Westminsterském opatství. V oficiálním prohlášení to nedočkavé veřejnosti potvrdil princův tiskový mluvčí.

Jedním z důvodů, proč datum nejočekávanější události roku pár "pustil" na světlo světa již nyní, byl také pokus o ukončení spekulací, které poslední dny zveřejňovaly místní média.

V den jejich svatby budou mít navíc Britové nejspíš volno. Premiér David Cameron totiž před týdnem v parlamentu řekl, že se mu líbí "představa dne národních oslav".

Mluvčí kanceláře Williamova otce, prince Charlese, poté uvedl, že snoubenci jsou premiérovi za jeho návrh "slavnostního pátku" vděčni.

Náklady na svatbu, především na církevní obřad, hudbu, recepci a svatební cestu uhradí královská rodina za pomoci Middletonovy rodiny, zdůraznil Williamův tajemník. Ujistil, že v nynější době rozpočtových škrtů se britští daňoví poplatníci budou podílet jen na okrajových nákladech, především na bezpečnost.

Krátce po oznámení zasnoubení Kate Middletonová navštívila v rámci hledání vhodného místa na obřad i Westminster. Úterní oznámení tak příliš velkým překvapením nebylo. "Místo je úzce spojené s královskou rodinou a samozřejmě osobně s princem Williamem," řekl tajemník očekávaného budoucího krále Williama.

Místo královských svateb i pohřbu princezny Diany

Ve Westminsterském opatství se vdávala nynější královna i její matka. Na druhou stranu William má katedrálu, kde jsou korunování britští králové, spojenou s pohřbem své matky, princezny Diany, která v roce 1997 zahynula při autonehodě v Paříži. Ve slavné katedrále sv. Pavla ze 17. století se brali i Williamův otec Charles s Dianou, jejichž sňatek skončil rozvodem.

Kate a William, oba nyní osmadvacetiletí, se seznámili v roce 2001 v lavicích prestižní Saintandrewské univerzity ve Skotsku, kde studovali dějiny umění. Chodit spolu podle místních médií začali v roce 2003 a v roce 2007 se údajně nakrátko rozešli.

Podle tří průzkumů, jejichž výsledky byly zveřejněny o víkendu, si většina Britů přeje, aby se nestal králem dvaašedesátiletý Charles, přestože mu to jako korunnímu princi náleží, ale William. Ten by byl lepším panovníkem než jeho otec podle 56 procent respondentů, opak si myslí jen 15 procent lidí, ostatní nevědí.

Související