V novozélandském uhelném dole znovu explodoval důlní plyn. Podle policie není naděje, že by výbuch přežil některý z 29 horníků, kteří byli pohřešováni od páteční exploze.

"Dnes ve 14:37 (02:37 SEČ) došlo v podzemí k další velké explozi. Podle síly výbuchu nikdo nemohl přežít," řekl policejní důstojník Gary Knowles, který velí záchranným operacím. "Sám jsem byl u dolu, když se to stalo, a výbuch byl obrovský, stejně silný jako první exploze," dodal.

Příbuzní pohřešovaných horníků, kteří byli v centru záchranářů poblíž dolu, začali po oznámení tragické události plakat. Někteří vztekle křičeli na místní novináře a na policisty.

Skupina 29 horníků se pohřešovala od pátku, kdy v uhelném dole na novozélandském Jižním ostrově vybuchl plyn. Záchranářům se po celou dobu nepodařilo navázat s nimi spojení.

Do dolu byli ještě před druhou explozí spuštěni dva dálkově řízení roboti, pohřešované muže ale nenašli. Záchranářům se také podařilo vyvrtat šachtu do hlavní chodby dolu, kameru ale do ní už spustit nestihli.

Testy ukázaly, že pod zemí byly velké koncentrace jedovatého oxidu uhelnatého a výbušného metanu. Policie označila prostředí v dole za nestabilní a nedovolila záchranným týmům vstoupit pod zem kvůli obavám z možné další exploze. Ty se nakonec naplnily.


Není jasné, co druhý výbuch vyvolalo. Policie ale vyloučila, že by ho zavinilo vrtání šachty, která se napojila na hlavní chodbu v dole. Při hloubení totiž záchranáři použili diamantový vrták, právě aby zamezili vzniku jisker, jež by zažehly výbuch.

Také vedení dolu odmítlo, že by zodpovědnost za explozi nesli záchranáři. "Byl to přirozený vývoj. Mohlo se to stát den po první explozi, tři dny po ní," řekl ředitel dolu Peter Whittall. Přislíbil však, že záchranáři udělají vše, co bude v jejich silách, aby těla mrtvých horníků vyprostili.

Po páteční explozi se podařilo z dolu na západě novozélandského Jižního ostrova dostat jen dvěma lidem. Horníci, kteří podle všeho zahynuli, byli ve věku od 17 do 62 let. Ve skupině 29 mužů bylo 24 Novozélanďanů, dva Australané, dva Britové a jeden Jihoafričan.