Při úterním útoku severokorejců na ostrov Jon-pchjong zemřeli kromě dvou vojáků také dva civilisté. Ve středu to oznámily korejské televize s tím, že jde o dva asi šedesátileté muže, zřejmě stavební dělníky.

Spojené státy a Jižní Korea se mezitím v reakci na incident dohodly na uspořádání vojenského cvičení. Americký prezident Barack Obama rovněž slíbil, že USA budou Jižní Koreu před jejím severním sousedem bránit, konkrétní kroky ale neupřesnil. Soul také oznámil, že kvůli incidentu pozastaví humanitární pomoc pro Pchjongjang.

"Jižní Korea je naším spojencem. Byla jím od korejské války. Silně potvrzujeme svůj závazek, že budeme Jižní Koreu v rámci tohoto spojenectví bránit," řekl Obama po půlnoci SEČ v televizi ABC ve svém prvním veřejném vyjádření k situaci na Korejském poloostrově. Na otázku, zda USA pošlou do oblasti své válečné lodě, ale jednoznačně neodpověděl.

Podle Reuters se Obama v pozdějším telefonickém rozhovoru se svým jihokorejským protějškem I Mjong-bakem dohodl na uspořádání společných vojenských cvičení, která se budou konat už v neděli. Manévrů u západního pobřeží Jižní Koreje by se měla zúčastnit i letadlová loď s jaderným pohonem USS George Washington, která opustila přístav v Japonsku.

"Cvičení bude obranné povahy," uvedlo velitelství amerických sil v Jižní Koreji. "Bylo sice plánováno dlouho před nevyprovokovaným dělostřeleckým útokem, ale dokazuje sílu spojenectví Jižní Koreje a USA a náš závazek vůči stabilitě v regionu."

Podle agentury AP nicméně bude Obama nakonec prosazovat spíš diplomatické než vojenské řešení situace. Americký prezident už vyzval Čínu, která je hlavním spojencem Pchjongjangu, aby "dala Severní Koreji jasně najevo, že existují mezinárodní pravidla, která je nutno dodržovat".

Čínu, která je nejbližším spojencem Severní Koreje, vyslání americké letadlové lodě ke břehům Korejského poloostrova "nepotěší, ale nebude na takový tlak reagovat", uvedl čínský generálmajor ve výslužbě Sü Kuang-jü.

Čína se dnes také vůbec poprvé šíře vyjádřila k incidentu samotnému. "Čína bere tento incident velmi vážně a vyjadřuje smutek a lítost nad ztrátou životů a majetku. Jsme velmi napjati ohledně dalšího vývoje," citovaly internetové stránky čínského ministerstva zahraničí mluvčího Chung Leje.

Pro diplomatické řešení incidentu se vyslovilo i velitelství sil OSN v Soulu, které dohlíží na dodržování dohody o příměří mezi oběma Korejemi. "Vyzýváme k jednání s Korejskou lidovou armádou na úrovni generálů, abychom zahájili výměnu informací a zmírnili napětí v této situaci," uvedli zástupci Spojených národů v jihokorejské metropoli.

Představitelé OSN ale také chtějí vyšetřit okolnosti dělostřelecké přestřelky. "Jako součást naší zodpovědnosti za dodržování dohody o příměří (mezi Korejemi) incident vyšetříme a určíme, zda byla dohoda porušena," sdělili.

Soul mezitím sdělil, že kvůli incidentu s okamžitou platností pozastavuje rozvojovou pomoc pro severního souseda. Ministerstvo pro sjednocení oznámilo, že nepošle do KLDR slíbené dodávky cementu a léků v úhrnné hodnotě 580 milionů wonů (9,2 milionu korun). Kabinet v Soulu vyzval k zastavení pomoci pro Severní Koreu i nevládní organizace.