Podle mnoha pozorovatelů je to nejvážnější krize na Korejském poloostrově od vyhlášení příměří v roce 1953: Čtyři lidé zemřeli a osmnáct bylo zraněno při úterním dělostřeleckém ostřelování jihokorejského ostrova Jongpchjong. Soul viní z rozpoutání palby KLDR, tamní státní média tvrdí, že spornou námořní hranici narušili jako první jihokorejští vojáci.

Je to navíc už několikátá severokorejská provokace za poslední měsíce. Z celého světa zní ostré odsouzení reakce, tvrdé odvetě však brání obavy z další eskalace napětí. Rozhodující nyní je, jak se k věci postaví OSN a Čína, myslí se Kerry Brown z výzkumného ústavu Chatham House.

HN: Hrozí, že korejský konflikt bude dál pokračovat vojensky?

Je to dost nebezpečná a nestabilní situace. Jižní Korea se cítí být napadena, a to už poněkolikáté. Její vláda cítí tlak, že by měla zasáhnout. Navíc Severní Korea jako by si takovou provokací o eskalaci napětí říkala.

Předpokládám, že jihokorejskou odpovědí může být velmi limitovaný útok, například na nějaký strategický bod. Výraznější eskalace je ale nepravděpodobná.

HN: I limitovaná odveta ale může vést k další akci ze strany KLDR...

Ano, ale pokaždé, když Severní Korea něco podobného udělá, tak jde spíš o snahu provokovat, proto je extrémně nepravděpodobné, že by se vyvinul skutečný konflikt.

HN: Proč si Severokorejci vybrali zrovna tuto chvíli a tento způsob?

Severní Korea je teď totálně nepředvídatelná. Předpokládám, že útok byl výsledkem její vnitřní situace - chystá se výměna vůdce, armáda a různé politické skupiny soupeří o moc. Zkouší dokázat, že jsou silní. Vnitřní boj, který tam vládne nyní, říši činí ještě nebezpečnější. Jednoznačně lze říct jediné, podobnou věc by nebylo možné provést bez souhlasu vůdce Kim Čong-ila.

HN: Bude tedy podobných akcí přibývat?

Záleží i na tom, jak na tento poslední útok odpoví svět. Dvě věci jsou klíčové, reakce OSN a reakce Číny. Její vliv na severokorejský režim je větší než kohokoli jiného.

HN: Plánují Severokorejci vůbec ještě dál poslouchat Čínu?

Peking jim může pozastavit humanitární pomoc, palivo, potraviny. Ale ani teď už se nedá říct, že by vysloveně plnili, co Čína řekne.

101124_01ap.jpg

Pro zvětšení klikněte na obrázek.